<
>
Specifications
Capacitance:
150nF
Operating Temperature:
-40℃~+105℃
Tolerance:
±10%
Voltage Rating:
630V
Mfr. Part #:
MPP154K0630D131206B1015
Package:
Through Hole,P=10mm
Key Attributes
Model Number:
MPP154K0630D131206B1015
Product Description
Product Overview
This document outlines the specifications for the MPP-TYPE Metallized Polypropylene Film Interference Suppression Capacitor from DONGGUQN CHAMPION ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD. This capacitor is designed for interference suppression applications.
Product Attributes
- Brand: CHAMPION
- Origin: Dongguan, China
- Material: Metallized Polypropylene Film
- Model Series: MPP-QP
- Customer:
Technical Specifications
| Item | Details |
| Scope | Capacitor for type MPP (Metallized Polypropylene Film Capacitor) |
| Operation Temperature | -40 ~ +105 |
| Capacitance Range | 0.001uF ~ 15 uF |
| Capacitance Tolerance | 2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M) |
| Rated Voltage | 50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC |
| Champion Part No. Structure | 1(tape) 2(capacitance) 3(tolerance) 4(rated voltage) 5(Dc/Ac) 6(Size) 7(lead forming) 8(lead pitch) 9(lead length) |
| Tape Codes | PEI, MEF, MEM, MPP, PEN, PPN, PPS, MEC, MET |
| Capacitance Codes | 101 (0.0001uF), 102 (0.001uF), 103 (0.01uF), 104 (0.1uF), 105 (1uF), 106 (10uF) |
| Tolerance Codes | F (1%), G (2%), H (2.5%), I (3%), J (5%), K (10%), M (20%) |
| Rated Voltage Example | 0630 -> 630V, 1000 -> 1KV |
| DC/Ac Indicator | D DC; A AC |
| Size Example | 090805 (W)9*(H)8*(T)5 |
| Lead Forming Codes | B, K, R, U, W, T, S (TAPING, Customer Special Require) |
| Lead Pitch Codes | 08 (7.5mm), 10 (10mm), 15 (15mm), 20 (20mm), 28 (27.5mm) |
| Lead Length Codes | 04 (4mm), 08 (8mm), 10 (10mm), 13 (13mm), 23 (23mm), 30 (30mm), 40 (40mm) |
| Specifications Standard | JIS 5115, IEC384-16 |
| Withstand Voltage (Terminals) | 150% Of Rated Voltage, 60sec. |
| Withstand Voltage (Terminal/Enclosure) | UR200+1000VDC, 60sec. |
| Insulation Resistance (CR 0.33uF) | 9,000M (at 10015VDC, 60sec / 25) |
| Insulation Resistance (CR > 0.33uF) | 3,000 (M. uF) (at 10015VDC, 60sec / 25) |
| Capacitance Measurement | Within the tolerance specified (1KHz, 1Vrms Max. at 25) |
| Dissipation Factor | 0.001 (0.1%) Max. (1KHz, 1Vrms Max. at 25) |
| Tense Strength of Terminal | No wire breakage and No Damage of Capacitor (Load Force: 1.0 Kg, Holding Time: 10 1sec) |
| Bending Strength of Terminal | No wire breakage and No Damage of Capacitor (Load Force: 0.5 Kg, Bending Time: 4 x 90 in 5sec) |
| Vibration | Appearance: No Visible Damage; Contact: Normal (Freq: 10~55~10Hz/min, Dist: 1.5mm, Axis: X,Y,Z, Time: 2h/axis) |
| Solder-ability | 75% Of The Surface Tinning (Solder Temp: 2705, Solder Time: 30.5sec) |
| Heat Shock Test | Appearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: 3% (Solder Temp: 2705, Solder Time: 30.5sec, Test Voltage: 150% Rated Voltage for 1min) |
| Cold Resistance | Appearance: No Visible Damage; Capacitance Change: 0~ -10% (Test Temp: -40, Test Times: 2Hrs) |
| Dry Heat Resistance | Appearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: +5~ -2%; Insulation Resistance: CR 0.33uF 2,700M, CR > 0.33uF 900 M (Test Temp: 105 2, Test Times: 2Hrs) |
| Humidity Resistance | Appearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: 10%; Insulation Resistance: CR 0.33uF 2,700M, CR > 0.33uF 900 M; DF (tan): 0.001 (Test Temp: -40 2, RH: 90 ~ 95%, Test Times: 2408 HRS, Test Voltage: 130% Rated Voltage for 1 min) |
| Heat Resistance (Charge & Discharge) | Appearance: No Visible Damage; DF (tan): 0.001; Capacitance Change: 10%; Insulation Resistance: Over 3000M (Test Voltage: Rated Voltage Charge/Discharge 2s cycles, 100,0001000 cycles; Test Temp: 1052) |
| Heat Resistance (Continuous) | Appearance: No Visible Damage; DF (tan): 0.001; Capacitance Change: 7%; Insulation Resistance: Over 3000M (Test Voltage: 125% Rated Voltage, Test Temp: 1052, Test Times: 50024Hrs) |
2410121308_CHAMPION-MPP154K0630D131206B1015_C270253.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible