Product Overview
This document details the technical specifications and characteristics of capacitors manufactured by GUANGDONG CHAMPION ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD. These capacitors are designed for various applications, adhering to strict technical standards and safety certifications.
Product Attributes
- Brand: CHAMPION
- Origin: China
- Material: Polypropylene film, Metalized (Zinc-Aluminum)
- Certifications: UL, ENEC, IEC, CQC, KC
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Reference Standard | GB/T 6346.14 (IEC 60384-14) |
| Standard Capacity | 0.0014.7F |
| Capacity Error Grade | 5%J, 10%(K) |
| Rated Voltage (AC) | 250V, 275V, 300V, 310V, 330V, 350V |
| Climatic Category | 40/110/56 |
| Operating Temperature Range | -40~110 |
| Passive Flammability Class | B |
| Voltage Proof (Between Terminals) | UN4.3 DC, 60s |
| Voltage Proof (Between Terminal and Case) | UN x 200+1500Vac, 60sec |
| Dissipation Factor | 10 x 10-4 at 1kHz, (1Vrms Max. at 20) |
| Insulation Resistance (CR 0.33F) | 15000M |
| Insulation Resistance (CR > 0.33F) | IR x CR 5000s (100Vdc, 60sec / 20) |
| Manufacturer Code Description | SMQP 475 K 275 XF13 B 28 150 |
| Marking Explanation | Manufacturer logo, Product type (MPX), Product material, Standard capacity value (e.g., 4.7F), Capacity error grade (e.g., K), Rated Voltage (e.g., 275V), Climate category (e.g., 40/110/56), Fire retardant grade (e.g., B) |
| Safety Standard Certifications (MPX-X2) | UL 60384-14 (E477525), EN60384-14:2013 (ENEC-01273-A3), IEC 60384-14:2013 (40044148), GB/T 6346.14-2015 (CQC16001141991), KC 60384-14(2015-09) / KC 60384-1(2015-09) (SU03097-17001A to SU03097-17005A) |
| Storage Conditions | Store in a clean, ventilated, dry warehouse, away from heat sources and direct sunlight. Prohibited to store with chemical reagents, acids, and harmful gases. Temperature: 5~35, Relative humidity 75%. Storage duration: one year. |
2506251635_CHAMPION-SMQP223K275C2-1B10150_C49247264.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible