Product Overview
The MPX-X2 series capacitors from GUANGDONG CHAMPION ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD. are designed for safety applications, adhering to international standards. They feature a metallized polypropylene film construction with a metalized zinc-aluminum coating, offering reliable performance and passive flammability class B.
Product Attributes
- Brand: CHAMPION
- Origin: Guangdong, China
- Material: Metallized Polypropylene Film
- Certifications: UL, ENEC, IEC, CQC, KC
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Reference Standard | GB/T 6346.14 (IEC 60384-14) |
| Standard Capacity | 0.001~4.7F |
| Capacity Error Grade | 5% (J), 10% (K) |
| Rated Voltage (AC) | 250V, 275V, 300V, 310V, 330V, 350V |
| Climatic Category | 40/110/56 |
| Operating Temperature Range | -40~110 |
| Passive Flammability Class | B |
| Voltage Proof (Between Terminals) | UN4.3 DC, 60s |
| Voltage Proof (Between Terminal and Case) | UN x 200+1500Vac, 60sec |
| Dissipation Factor | 10 x 10 at 1kHz, (1Vrms Max. at 20) |
| Insulation Resistance (CR 0.33F) | 15000M |
| Insulation Resistance (CR > 0.33F) | IR x CR 5000s (100Vdc, 60sec / 20) |
| Manufacturer Code Description | SMQP 475 K 275 XF13 B 28 150 (Example: 475=4.7F, K=10%, 275VAC, XF13=Case Code, B=Feet Style, 28=Lead pitch, 150=Lead length) |
| Marking Explanation | Manufacturer logo, Product type (X2), Product material, Standard capacity value, Capacity error grade, Rated Voltage, Climate category, Fire retardant grade |
| Safety Standard Approvals | UL 60384-14 (E477525), EN60384-14:2013 (ENEC-01273-A3), IEC 60384-14:2013 (40044148), GB/T 6346.14-2015 (CQC16001141991), KC 60384-14(2015-09) / KC 60384-1(2015-09) (SU03097-17001A to SU03097-17005A) |
| Detection Criteria (Withstand Voltage - Between Leads) | Shall be no abnormality (430% Rated voltage DC test for 1 minute) |
| Detection Criteria (Withstand Voltage - Between Lead and Enclosure) | Shall be no abnormality (200% Rated voltage +1500VAC test for 1min) |
| Detection Criteria (Dissipation Factor) | 0.001 (0.1%) Max (1Vrms Max at 1kHz, 20) |
| Detection Criteria (Insulation Resistance) | CR 0.33F, IR 15000M; CR > 0.33F, IR x CR 5000s (10015VDC, 1min, 20) |
| Detection Criteria (Lead Strength - Tensile) | No line break, no visible damage (D0.8mm: 10N10% for 101sec; D1.0mm: 20N10% for 101sec) |
| Detection Criteria (Lead Strength - Bending) | No line break, no visible damage (D0.8mm: 5N for 490 2 times; D1.0mm: 10N for 490 2 times) |
| Detection Criteria (Resistance to Soldering Heat) | No visible damage; Capacity change rate 5% (Soldering temp: 2605, time: 50.5sec) |
| Detection Criteria (Solderability) | (Soldering temp: 2355, time: 20.5sec) |
| Detection Criteria (Rapid Change of Temperature) | Lower limit: -40, Upper limit: 110, 5 cycles, 30 min per cycle |
| Detection Criteria (Climate Category - Damp Heat Cyclic) | No visible damage; Capacity change rate 5%; No permanent breakdown or arcing; Insulation resistance 50% of applicable value; DF 0.008 (10KHz, CN1F); 0.005 (1KHz, CN>1F) (Test Db, First cycle: Dry Heat Upper limit: 110, 16Hrs; Cold Lower limit: -40, 2Hrs; Remaining cycles: Damp Heat Cyclic) |
| Detection Criteria (Damp Heat, Steady State) | No visible damage; Capacity change rate 5%; No permanent breakdown or arcing; Insulation resistance 50% of applicable value; DF 0.008 (10KHz, CN1F); 0.005 (1KHz, CN>1F) (Temp: 40C 2C, RH: 933%, Duration: 56 days) |
| Detection Criteria (Durability) | 125% rated voltage, hourly rise to 1000VAC 0.1 seconds, 110 1000 hours |
| Detection Criteria (Charging and Discharging) | Testing voltage: 2UNDC, Replication: 10000 Times, Charge/discharge time: 1 sec/times |
| Detection Criteria (Passive Flammability Test) | Capacitor shall not continue to burn for more than 10 seconds after leaving the flame, and drops shall not ignite cotton paper. (Test duration for actual volume V in mm: 20s for 250 |
| Storage Conditions and Duration | Stored in a clean, ventilated, dry warehouse, away from heat sources and direct sunlight. Not to be stored with chemical reagents, acids, or harmful gases. Temperature: 5~35, Relative humidity 75%. Storage duration: one year. |
2506251635_CHAMPION-SMQP224K350XXE2B23150_C49247344.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible