<
>
Specifications
Operating Temperature:
-55℃~+105℃
Lifetime:
2000hrs@105℃
Capacitance:
22uF
Height - Seated (Max):
5.5mm
Voltage Rating:
16V
Diameter:
4mm
Equivalent Series Resistance(ESR):
-
Tolerance:
±20%
Ripple Current:
-
Mfr. Part #:
HV220M016B055ETR
Package:
SMD,D4xL5.5mm
Key Attributes
Model Number:
HV220M016B055ETR
Product Description
Product Overview
The 59 SMD HV series capacitors are designed for high-density mounting and feature reflow soldering compatibility. They offer a long operational life of 2000 hours at 105 and are RoHS Compliant. For detailed specifications, please refer to Engineering Bulletin No. E131.Product Attributes
- Series: 59 SMD HV
- Compliance: RoHS Compliant
- Features: Long life (2000 hrs at 105), Reflow soldering available, High density mounting
Technical Specifications
Performance Characteristics
| Characteristic | Value |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 50 VDC |
| Capacitance Range | 0.1 to 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% (120Hz, +20) |
| Leakage Current (max.) | I 0.01 CV or 3 A (whichever is greater, after 2 minutes, at rated working voltage) |
| Dissipation Factor (tan) | (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics | Impedance ratio max (at 120Hz) |
Load Life Test Conditions
| Parameter | Condition |
|---|---|
| Duration time | 2000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | Rated DC working voltage |
| After test requirement at +20 | Capacitance change: Within 30% of initial value; Dissipation factor: Not more than 300% of specified value; Leakage current: Not more than specified value. |
Shelf Life Test Conditions
| Parameter | Condition |
|---|---|
| Duration time | 1000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | None |
| After test requirement at +20 | Same limits as Load life. Pre-treatment for measurements shall be conducted after application of DC working voltage for 30 minutes. |
Resistance to Soldering Heat
| Parameter | Condition |
|---|---|
| Temperature | 250 |
| Duration | 30 seconds |
| Requirement | Meet characteristic requirements after cooling to room temperature. |
Dimensions (unit: mm)
| Rated voltage(VDC) | D | L | A | B | C | W | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 4 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.5~0.8 | 1.0 |
| 10 | 5 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 1.4 |
| 16 | 6.3 | 5.5 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 25 | 6.3 | 7.7 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 35 | 8 | 6.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.5~0.8 | 2.3 |
| 50 | 10 | 10.5 | 10.3 | 10.3 | 11.0 | 0.7~1.1 | 4.5 |
Dissipation Factor (D.F.) (%) max
| D | 60(50)Hz | 120Hz | 500Hz | 1KHz | 10KHz |
|---|---|---|---|---|---|
| 4~6.3 | 30 | 24 | 20 | 16 | 14 |
| 8~10 | 35 | 26 | 24 | 18 | 14 |
Ripple Current (mA, rms) at 105
| Cap(F) | 6.3 VDC (8) | 10 VDC (13) | 16 VDC (20) | 25 VDC (32) | 35 VDC (44) | 50 VDC (63) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | |
| 0.1 | 4X5.5 | 1.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 0.22 | 4X5.5 | 2.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 0.33 | 4X5.5 | 3.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 0.47 | 4X5.5 | 4.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 1 | 4X5.5 | 8.4 | 4X5.5 | 11 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 2.2 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 3.3 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | - | - | - | - | - | - |
| 4.7 | 4X5.5 | 12 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 24 | - | - | - | - | - | - |
| 10 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | - | - | - | - |
| 22 | 4X5.5 | 23 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | 5X5.5 | 38 | 5X5.5 | 40 | - | - |
| 33 | 4X5.5 | 28 | 4X5.5 | 34 | 5X5.5 | 36 | 6.3X5.5 | 48 | 6.3X7.7 | 47 | - | - |
| 47 | 4X5.5 | 37 | 5X5.5 | 40 | 5X5.5 | 45 | 6.3X7.7 | 56 | 6.3X7.7 | 60 | 6.3X7.7 | 95 |
| 100 | 5X5.5 | 46 | 6.3X5.5 | 55 | 6.3X7.7 | 58 | 6.3X7.7 | 110 | 6.3X7.7 | 130 | 8X10.5 | 135 |
| 150 | 6.3X5.5 | 70 | 6.3X5.5 | 90 | 6.3X7.7 | 125 | 8X10.5 | 175 | 8X10.5 | 190 | 10X10.5 | 315 |
| 220 | 6.3X7.7 | 90 | 6.3X7.7 | 140 | 6.3X7.7 | 170 | 8X10.5 | 180 | 8X10.5 | 250 | 10X10.5 | 350 |
| 330 | 6.3X7.7 | 140 | 8X10.5 | 195 | 8X10.5 | 250 | 8X10.5 | 290 | 10X10.5 | 360 | 10X10.5 | 420 |
| 470 | 8X10.5 | 210 | 8X10.5 | 350 | 8X10.5 | 370 | 10X10.5 | 440 | 10X10.5 | 420 | 10X10.5 | 420 |
| 560 | 8X10.5 | 310 | 10X10.5 | 450 | 10X10.5 | 480 | - | - | - | - | - | - |
| 680 | 10X10.5 | 370 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 540 | - | - | - | - | - | - |
| 1000 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 530 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 1200 | 10X10.5 | 500 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 1500 | 10X10.5 | 520 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
| CAP(F) | Frequency(Hz) | Multiplier |
|---|---|---|
| 0.1CAP100F | 60(50) | 0.8 |
| 120 | 1.0 | |
| 500 | 1.20 | |
| 1K | 1.30 | |
| 10K | 1.50 | |
| 100CAP1500F | 60(50) | 0.8 |
| 120 | 1.0 | |
| 500 | 1.10 | |
| 1K | 1.15 | |
| 10K | 1.20 |
2410010403_CapXon-HV220M016B055ETR_C59942.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible