<
>
Specifications
Operating Temperature:
-55℃~+105℃
Lifetime:
2000hrs@105℃
Capacitance:
33uF
Height - Seated (Max):
5.5mm
Voltage Rating:
10V
Diameter:
5mm
Equivalent Series Resistance(ESR):
-
Tolerance:
±20%
Ripple Current:
-
Mfr. Part #:
HV330M010C055ETR
Package:
SMD,D5xL5.5mm
Key Attributes
Model Number:
HV330M010C055ETR
Product Description
Product Overview
The 59 SMD HV series capacitors are designed for high-density mounting and offer a long operational life of 2000 hours at 105. These capacitors are suitable for reflow soldering and are RoHS compliant. They are ideal for applications requiring reliable performance under demanding conditions.Product Attributes
- Series: 59 SMD HV
- Compliance: RoHS Compliant
- Features: Reflow soldering available, High density mounting
- Documentation: For detail specifications, please refer to Engineering Bulletin No. E131
Technical Specifications
Item Performance Characteristics
| Characteristic | Value |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 50 VDC |
| Capacitance Range | 0.1 to 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% (120Hz, +20) |
| Leakage Current (max.) | I 0.01 CV or 3 A (whichever is greater, measured at rated working voltage after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (tan) | (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics | Impedance ratio max (at 120Hz) |
Load Life Test Conditions
| Parameter | Condition |
|---|---|
| Duration time | 2000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | Rated DC working voltage |
| After test requirement at +20 | Capacitance change: Within 30% of initial value; Dissipation factor: Not more than 300% of specified value; Leakage current: Not more than specified value |
Shelf Life Test Conditions
| Parameter | Condition |
|---|---|
| Duration time | 1000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | None |
| After test requirement at +20 | Same limits as Load life. Pre-treatment for measurements shall be conducted after application of DC working voltage for 30 minutes. |
Resistance to Soldering Heat
| Parameter | Condition |
|---|---|
| Temperature | 250 |
| Duration | 30 seconds on hot plate |
| After test requirement | Meet characteristic requirements listed under. |
HV Series Specifications
| Rated voltage(VDC) | D | L | A | B | C | W | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 4 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.5~0.8 | 1.0 |
| 10 | 5 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 1.4 |
| 16 | 6.3 | 5.5 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 25 | 6.3 | 7.7 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 35 | 8 | 6.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.5~0.8 | 2.3 |
| 50 | 8 | 10.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.7~1.1 | 3.1 |
Dissipation Factor (D.F.) (%) max
| Case Size | 6.3 to 10 | 16 to 25 | 35 | 50 |
|---|---|---|---|---|
| 4~6.3 | 30 | 24 | 20 | 16 |
| 8~10 | 35 | 26 | 24 | 18 |
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
| CAP(F) | Frequency(Hz) | 60(50) | 120 | 500 | 1K | 10K |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.1CAP100F | 0.8 | 1.0 | 1.20 | 1.30 | 1.50 | |
| 100CAP1500F | 0.8 | 1.0 | 1.10 | 1.15 | 1.20 |
Ripple Current (mA, rms) at 105
| WV (SV) | Cap(F) | 6.3 | 10 | 16 | 25 | 35 | 50 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | ||
| 6.3 | 0.1 | 4X5.5 | 1.0 | ||||||||||
| 0.22 | 4X5.5 | 2.0 | |||||||||||
| 0.33 | 4X5.5 | 3.0 | |||||||||||
| 0.47 | 4X5.5 | 4.0 | |||||||||||
| 10 | 1 | 4X5.5 | 8.4 | 4X5.5 | 11 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 |
| 2.2 | 4X5.5 | 11 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | |
| 3.3 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 24 | |
| 4.7 | 4X5.5 | 12 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 24 | |
| 16 | 10 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | 5X5.5 | 38 | 5X5.5 | 40 |
| 22 | 4X5.5 | 23 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | 5X5.5 | 38 | 5X5.5 | 40 | 6.3X7.7 | 50 | |
| 33 | 4X5.5 | 28 | 4X5.5 | 34 | 5X5.5 | 36 | 6.3X5.5 | 48 | 6.3X7.7 | 47 | 6.3X7.7 | 95 | |
| 47 | 4X5.5 | 37 | 5X5.5 | 40 | 5X5.5 | 45 | 6.3X7.7 | 56 | 6.3X7.7 | 60 | 6.3X7.7 | 115 | |
| 25 | 100 | 5X5.5 | 46 | 6.3X5.5 | 55 | 6.3X7.7 | 58 | 6.3X7.7 | 110 | 6.3X7.7 | 130 | 10X10.5 | 315 |
| 150 | 6.3X5.5 | 70 | 6.3X5.5 | 90 | 6.3X7.7 | 125 | 8X10.5 | 175 | 8X10.5 | 190 | 10X10.5 | 330 | |
| 220 | 6.3X7.7 | 90 | 6.3X7.7 | 140 | 6.3X7.7 | 170 | 8X10.5 | 180 | 8X10.5 | 250 | 10X10.5 | 350 | |
| 330 | 6.3X7.7 | 140 | 8X10.5 | 195 | 8X10.5 | 250 | 8X10.5 | 290 | 10X10.5 | 360 | |||
| 470 | 8X10.5 | 210 | 8X10.5 | 350 | 8X10.5 | 370 | 10X10.5 | 440 | 10X10.5 | 420 | 10X10.5 | 420 | |
| 560 | 8X10.5 | 310 | 10X10.5 | 450 | 10X10.5 | 480 | |||||||
| 680 | 10X10.5 | 370 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 540 | |||||||
| 35 | 1000 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 530 | ||||||||
| 50 | 1200 | 10X10.5 | 500 | ||||||||||
| 1500 | 10X10.5 | 520 | |||||||||||
2410010403_CapXon-HV330M010C055ETR_C65233.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible