<
>
Specifications
Operating Temperature:
-55℃~+105℃
Lifetime:
2000hrs@105℃
Capacitance:
100uF
Height - Seated (Max):
7.7mm
Voltage Rating:
35V
Diameter:
6.3mm
Tolerance:
±20%
Mfr. Part #:
HV101M035E077ETR
Package:
SMD,D6.3xL7.7mm
Key Attributes
Model Number:
HV101M035E077ETR
Product Description
Product Overview
The 59 SMD HV series capacitors are designed for high-density mounting and offer a long operational life of 2000 hours at 105. They are compliant with RoHS standards and suitable for reflow soldering applications. These capacitors are ideal for various electronic applications requiring reliable performance under demanding conditions.Product Attributes
- Series: 59 SMD HV
- Compliance: RoHS Compliant
- Soldering: Reflow soldering available
- Mounting: Available for high density mounting
- Documentation: For detail specifications, please refer to Engineering Bulletin No. E131
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 50 VDC |
| Capacitance Range | 0.1 to 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% (at 120Hz, +20) |
| Leakage Current (max.) | I 0.01 CV or 3 A (whichever is greater, after 2 minutes at rated working voltage) |
| Dissipation Factor (tan) | See table below (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics | Impedance ratio (Z-25/Z+20, Z-40/Z+20) - See table below (at 120Hz) |
| Load Life Test Conditions | Duration: 2000 Hrs, Ambient Temp: +105, Applied Voltage: Rated DC working voltage |
| Load Life Test Requirements (at +20) | Capacitance change: Within 30% of initial value, Dissipation factor: Not more than 300% of specified value, Leakage current: Not more than specified value |
| Shelf Life Test Conditions | Duration: 1000 Hrs, Ambient Temp: +105, Applied Voltage: None |
| Shelf Life Test Requirements (at +20) | Same limits as Load life. Pre-treatment: DC working voltage applied for 30 minutes. |
| Resistance to Soldering Heat | Capacitors on hot plate at 250 for 30 seconds. Meet characteristic requirements after cooling to room temperature. |
Dissipation Factor (tan, at 20, 120Hz)
| Rated voltage(VDC) | D.F.(%)max 4~6.3 | D.F.(%)max 8~10 |
|---|---|---|
| 6.3 | 30 | 35 |
| 10 | 24 | 26 |
| 16 | 20 | 24 |
| 25 | 16 | 18 |
| 35 | 14 | 14 |
| 50 | 14 | 14 |
Low Temperature Characteristics (at 120Hz)
| Rated voltage(VDC) | Z-25Z+20 | Z-40Z+20 |
|---|---|---|
| 6.3 | 6 | 12 |
| 10 | 4 | 10 |
| 16 | 4 | 8 |
| 25 | 3 | 6 |
| 35 | 2 | 4 |
| 50 | 2 | 4 |
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
| CAP(F)Frequency(Hz) | 60(50) | 120 | 500 | 1K | 10K |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.1CAP100F | 0.8 | 1.0 | 1.20 | 1.30 | 1.50 |
| 100CAP1500F | 0.8 | 1.0 | 1.10 | 1.15 | 1.20 |
HV Series Case Size DxL(mm) and Ripple Current (mA, rms) at 105
| WV (SV) | Cap(F) | 6.3 | 10 | 16 | 25 | 35 | 50 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | ||
| 6.3 | 0.1 | 4X5.5 | 1.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 0.22 | 4X5.5 | 2.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| 0.33 | 4X5.5 | 3.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| 0.47 | 4X5.5 | 4.0 | 4X5.5 | 8.4 | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| 1 | 4X5.5 | 8.4 | 4X5.5 | 11 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | - | - | - | - | |
| 2.2 | 4X5.5 | 11 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | - | - | - | - | |
| 3.3 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | - | - | |
| 4.7 | 4X5.5 | 12 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 24 | 4X5.5 | 28 | |
| 10 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 24 | 5X5.5 | 35 | 6.3X7.7 | 50 | 8X10.5 | 135 | |
| 22 | 4X5.5 | 23 | 4X5.5 | 25 | 5X5.5 | 38 | 6.3X7.7 | 50 | 8X6.5 | 55 | 8X10.5 | 155 | |
| 33 | 4X5.5 | 28 | 4X5.5 | 34 | 5X5.5 | 36 | 6.3X7.7 | 47 | 8X10.5 | 95 | 10X10.5 | 315 | |
| 47 | 4X5.5 | 37 | 5X5.5 | 40 | 6.3X7.7 | 56 | 8X6.5 | 60 | 8X10.5 | 135 | 10X10.5 | 330 | |
| 100 | 5X5.5 | 46 | 6.3X5.5 | 55 | 6.3X7.7 | 58 | 8X6.5 | 62 | 8X10.5 | 160 | 10X10.5 | 350 | |
| 150 | 6.3X5.5 | 70 | 6.3X5.5 | 90 | 6.3X7.7 | 125 | 8X6.5 | 140 | 8X10.5 | 185 | 10X10.5 | 360 | |
| 220 | 6.3X7.7 | 90 | 6.3X7.7 | 140 | 8X6.5 | 160 | 8X10.5 | 185 | 10X10.5 | 280 | 10X10.5 | 420 | |
| 330 | 6.3X7.7 | 140 | 8X10.5 | 195 | 8X10.5 | 250 | 8X10.5 | 290 | 10X10.5 | 360 | 10X10.5 | 480 | |
| 470 | 8X10.5 | 210 | 8X10.5 | 350 | 8X10.5 | 370 | 10X10.5 | 440 | 10X10.5 | 420 | 10X10.5 | 540 | |
| 560 | 8X10.5 | 310 | 10X10.5 | 450 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 530 | 10X10.5 | 500 | 10X10.5 | 520 | |
| 680 | 10X10.5 | 370 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 540 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 500 | 10X10.5 | 520 | |
| 1000 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 530 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 500 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | |
| 1200 | 10X10.5 | 500 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | |
| 1500 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | 10X10.5 | 520 | |
Dimensions (unit:mm)
| D | L | A | B | C | W | P |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.5~0.8 | 1.0 |
| 5 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 1.4 |
| 6.3 | 5.5 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 6.3 | 7.7 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 8 | 6.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.5~0.8 | 2.3 |
| 8 | 10.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.7~1.1 | 3.1 |
| 10 | 10.5 | 10.3 | 10.3 | 11.0 | 0.7~1.1 | 4.5 |
2410010403_CapXon-HV101M035E077ETR_C2874598.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible