<
>
Specifications
Operating Temperature:
-55℃~+105℃
Lifetime:
2000hrs@105℃
Capacitance:
100uF
Height - Seated (Max):
5.5mm
Voltage Rating:
6.3V
Diameter:
6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR):
-
Tolerance:
±20%
Ripple Current:
-
Mfr. Part #:
HV101M6R3E055ETR
Package:
SMD,D6.3xL5.5mm
Key Attributes
Model Number:
HV101M6R3E055ETR
Product Description
Product Overview
The 59 SMD HV series capacitors are designed for high-density mounting and offer a long operational life of 2000 hours at 105. They are compliant with RoHS regulations and suitable for reflow soldering applications. These capacitors are ideal for use in various electronic circuits requiring reliable performance under demanding conditions.Product Attributes
- Series: 59 SMD HV
- Compliance: RoHS Compliant
- Soldering: Reflow soldering available
- Mounting: Available for high density mounting
- Documentation: For detail specifications, please refer to Engineering Bulletin No. E131
Technical Specifications
Performance Characteristics
| Characteristic | Value |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 50 VDC |
| Capacitance Range | 0.1 to 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% (120Hz, +20) |
| Leakage Current (max.) | I 0.01 CV or 3 A (whichever is greater, after 2 minutes at rated working voltage) |
| Dissipation Factor (tan) | (at 20, 120Hz) - See table below |
| Low Temperature Characteristics | Impedance ratio max (at 120Hz) - See table below |
Load Life Test Conditions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Duration time | 2000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | Rated DC working voltage |
| After test requirement at +20 | Capacitance change: Within 30% of initial value; Dissipation factor: Not more than 300% of specified value; Leakage current: Not more than specified value. |
| Pre-treatment | Application of DC working voltage for 30 minutes before measurements. |
Shelf Life Test Conditions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Duration time | 1000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | None |
| After test requirement at +20 | Same limits as Load life. |
| Pre-treatment | Application of DC working voltage for 30 minutes before measurements. |
Resistance to Soldering Heat
| Condition | Requirement |
|---|---|
| Hot plate temperature | 250 for 30 seconds |
| Post-test | Meet characteristic requirements after cooling to room temperature. |
Dimensions and Specifications by Rated Voltage
| Rated voltage (VDC) | D (mm) | L (mm) | A (mm) | B (mm) | C (mm) | W (mm) | P (mm) | Z-25Z+20 | Z-40Z+20 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 4 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.5~0.8 | 1.0 | 6 | 12 |
| 10 | 5 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 1.4 | 4 | 10 |
| 16 | 6.3 | 5.5 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 | 4 | 8 |
| 25 | 6.3 | 7.7 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 | 3 | 6 |
| 35 | 8 | 6.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.5~0.8 | 2.3 | 2 | 4 |
| 50 | 8 | 10.5 | 8.3 | 8.3 | 10.3 | 0.7~1.1 | 3.1 | 2 | 4 |
Dissipation Factor (D.F.) and Impedance Ratio
| CAP (F) | Frequency (Hz) | D.F. (%)max 4~6.3 | D.F. (%)max 8~10 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 60(50) | 120 | 500 | 1K | 10K | |||
| 0.1CAP100F | 0.8 | 1.0 | 1.20 | 1.30 | 1.50 | 30 | 35 |
| 100CAP1500F | 0.8 | 1.0 | 1.10 | 1.15 | 1.20 | 24 | 26 |
Ripple Current (mA, rms) at 105
| WV (SV) | Cap (F) | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 0.1 | 4X5.5 | 1.0 | 0.22 | 2.0 | 0.33 | 3.0 | 0.47 | 4.0 | 1 | 8.4 | 2.2 | 11 |
| 10 | 3.3 | 4X5.5 | 13 | 4.7 | 12 | 10 | 20 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 |
| 16 | 22 | 4X5.5 | 23 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | 5X5.5 | 38 | 5X5.5 | 40 | 6.3X7.7 | 50 |
| 25 | 33 | 4X5.5 | 28 | 4X5.5 | 34 | 5X5.5 | 36 | 6.3X5.5 | 48 | 6.3X7.7 | 47 | 6.3X7.7 | 95 |
| 35 | 47 | 4X5.5 | 37 | 5X5.5 | 40 | 5X5.5 | 45 | 6.3X7.7 | 56 | 6.3X7.7 | 60 | 6.3X7.7 | 115 |
| 50 | 100 | 5X5.5 | 46 | 6.3X5.5 | 55 | 6.3X7.7 | 58 | 6.3X7.7 | 110 | 6.3X7.7 | 130 | 10X10.5 | 315 |
| 150 | 6.3X5.5 | 70 | 6.3X5.5 | 90 | 6.3X7.7 | 125 | 8X10.5 | 175 | 8X10.5 | 190 | 10X10.5 | 330 | |
| 220 | 6.3X7.7 | 90 | 6.3X7.7 | 140 | 6.3X7.7 | 170 | 8X10.5 | 180 | 8X10.5 | 250 | 10X10.5 | 350 | |
| 330 | 6.3X7.7 | 140 | 8X10.5 | 195 | 8X10.5 | 250 | 8X10.5 | 290 | 10X10.5 | 360 | |||
| 470 | 8X10.5 | 210 | 8X10.5 | 350 | 8X10.5 | 370 | 10X10.5 | 440 | 10X10.5 | 420 | |||
| 560 | 8X10.5 | 310 | 10X10.5 | 450 | 10X10.5 | 480 | |||||||
| 680 | 10X10.5 | 370 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 540 | |||||||
| 1000 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 530 | |||||||||
| 1200 | 10X10.5 | 500 | |||||||||||
| 1500 | 10X10.5 | 520 |
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
| CAP (F) | Frequency (Hz) | Multiplier |
|---|---|---|
| 0.1CAP100F | 60(50) | 0.8 |
| 120 | 1.0 | |
| 500 | 1.20 | |
| 1K | 1.30 | |
| 10K | 1.50 | |
| 100CAP1500F | 60(50) | 0.8 |
| 120 | 1.0 | |
| 500 | 1.10 | |
| 1K | 1.15 | |
| 10K | 1.20 |
Post-Test Requirements (at +20)
| Characteristic | Requirement |
|---|---|
| Capacitance change | Within 10% of the initial value |
| Leakage current | Less than specified value |
| tan | Less than specified value |
2410010403_CapXon-HV101M6R3E055ETR_C65235.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible