Product Overview
The 59 SMD HV series capacitors are designed for high-density mounting and offer a long operational life of 2000 hours at 105. They are suitable for reflow soldering and are RoHS compliant. These capacitors are ideal for applications requiring reliable performance under demanding conditions.
Product Attributes
- Series: 59 SMD HV
- Compliance: RoHS Compliant
- Features: Long life (2000 hrs at 105), Reflow soldering available, High density mounting
- For detail specifications, please refer to Engineering Bulletin No. E131
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 50 VDC |
| Capacitance Range | 0.1 to 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% (120Hz, +20) |
| Leakage Current (max.) | I 0.01 CV or 3 A (whichever is greater), measured at 2 minutes with rated working voltage applied at +20. |
| Dissipation Factor (tan) | At 20, 120Hz |
| Low Temperature Characteristics | Impedance ratio at 120Hz (Z-25/Z+20, Z-40/Z+20) |
| Load Life Test Conditions | Duration: 2000 Hrs, Ambient Temperature: +105, Applied Voltage: Rated DC working voltage. |
| After Load Life Test Requirement (at +20) | Capacitance change: Within 30% of initial value, Dissipation factor: Not more than 300% of specified value, Leakage current: Not more than specified value. |
| Shelf Life Test Conditions | Duration: 1000 Hrs, Ambient Temperature: +105, Applied Voltage: None. |
| After Shelf Life Test Requirement (at +20) | Same limits as Load life. |
| Pre-treatment for measurements | Application of DC working voltage for 30 minutes. |
| Resistance to Soldering Heat | Capacitors kept on hot plate at 250 for 30 seconds. Meet characteristic requirements after cooling to room temperature. |
HV Series Dimensions and Ripple Current
| Rated voltage(VDC) | Z-25Z+20 | Z-40Z+20 | D | L | A | B | C | W | P | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Multiplier | max | Multiplier | max | ||||||||
| 6.3 | 6 | 12 | 4 | 10 | 4 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.5~0.8 | 1.0 |
| 10 | 4 | 10 | 4 | 8 | 5 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 1.4 |
| 16 | 25 | 3 | 6 | 6.3 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 2.2 | |
| 25 | 35 | 2 | 4 | 6.3 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 2.2 | |
| 35 | 50 | 2 | 4 | 8 | 6.5 | 6.5 | 6.5 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.3 | |
| 50 | 8 | 10.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.7~1.1 | 3.1 | ||||
| 10 | 10.5 | 10.3 | 10.3 | 11.0 | 0.7~1.1 | 4.5 | |||||
| Working voltage(VDC) | D.F.(%)max 4~6.3 | D.F.(%)max 8~10 | CAP(F)Frequency(Hz) | 60(50) | 120 | 500 | 1K | 10K |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 30 | 35 | 0.1CAP100F | 0.8 | 1.0 | 1.20 | 1.30 | 1.50 |
| 10 | 24 | 26 | 100CAP1500F | 0.8 | 1.0 | 1.10 | 1.15 | 1.20 |
| 16 | 20 | 24 | ||||||
| 25 | 16 | 18 | ||||||
| 35 | 14 | 14 | ||||||
| 50 | 14 | 14 |
| HV Series Case Size DxL(mm) | 6.3 (8) | 10 (13) | 16 (20) | 25 (32) | 35 (44) | 50 (63) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ripple Current (mA, rms) at 105 | Size Ripple | Size Ripple | Size Ripple | Size Ripple | Size Ripple | Size Ripple |
| 0.1 | 4X5.5 1.0 | |||||
| 0.22 | 4X5.5 2.0 | |||||
| 0.33 | 4X5.5 3.0 | |||||
| 0.47 | 4X5.5 4.0 | |||||
| 1 | 4X5.5 8.4 | |||||
| 2.2 | 4X5.5 11 | |||||
| 3.3 | 4X5.5 13 | |||||
| 4.7 | 4X5.5 12 | 4X5.5 14 | ||||
| 10 | 4X5.5 20 | 4X5.5 22 | 4X5.5 24 | |||
| 22 | 4X5.5 23 | 4X5.5 25 | 4X5.5 31 | 5X5.5 38 | 5X5.5 40 | 6.3X7.7 50 |
| 33 | 4X5.5 28 | 4X5.5 34 | 5X5.5 36 | 6.3X5.5 48 | 6.3X7.7 47 | 6.3X7.7 95 |
| 47 | 4X5.5 37 | 5X5.5 40 | 5X5.5 45 | 6.3X7.7 56 | 6.3X7.7 60 | 6.3X7.7 115 |
| 100 | 5X5.5 46 | 6.3X5.5 55 | 6.3X7.7 58 | 6.3X7.7 110 | 6.3X7.7 130 | 10X10.5 315 |
| 150 | 6.3X5.5 70 | 6.3X5.5 90 | 6.3X7.7 125 | 8X10.5 175 | 8X10.5 190 | 10X10.5 330 |
| 220 | 6.3X7.7 90 | 6.3X7.7 140 | 6.3X7.7 170 | 8X10.5 180 | 8X10.5 250 | 10X10.5 350 |
| 330 | 6.3X7.7 140 | 8X10.5 195 | 8X10.5 250 | 8X10.5 290 | 10X10.5 360 | |
| 470 | 8X10.5 170 | 8X10.5 210 | 8X10.5 350 | 8X10.5 370 | 10X10.5 440 | 10X10.5 420 |
| 560 | 8X10.5 310 | 10X10.5 450 | 10X10.5 480 | |||
| 680 | 10X10.5 370 | 10X10.5 480 | 10X10.5 540 | |||
| 1000 | 10X10.5 480 | 10X10.5 530 | ||||
| 1200 | 10X10.5 500 | |||||
| 1500 | 10X10.5 520 |
2410010403_CapXon-HV220M025C055ETR_C59941.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible