Product Overview
The CapXon RV Series is a range of high-voltage, automotive-grade aluminum electrolytic capacitors designed for demanding applications. These SMD type capacitors offer high performance with endurance at 105C for 2,000 to 5,000 hours. Key features include high voltage capability, low impedance, and an optional vibration-proof (VP) version for enhanced durability. They are also available in an AEC-Q200 compliant version, making them suitable for automotive and other critical environments.
Product Attributes
- Brand: CapXon
- Series: RV Series
- Type: Aluminum Electrolytic Capacitor
- Mounting Type: SMD
- Temperature Rating: 105C
- Certifications: AEC-Q200 (available)
- Optional Features: Vibration-proof (VP) version
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 ~ +105C / -40 ~ +105C |
| Rated Voltage Range (VR) | 6.3 ~ 100V DC (for -55~+105C) 160 ~ 450V DC (for -40~+105C) |
| Surge Voltage (VS) | VS = 1.15VR (VR 315V) VS = 1.10VR (VR > 315V) |
| Capacitance Range (CR) | 1 ~ 6800F (for -55~+105C) 2.2 ~ 68F (for -40~+105C) |
| Capacitance Tolerance (C) | 20% (120Hz, 20C) |
| Leakage Current (ILEAK) | 0.01CRVR or 3A (whichever is greater) after 2 minutes 0.04CRVR + 100A after 1 minute |
| Dissipation Factor (tan) | Varies by VR (e.g., 22% for 6.3V, 8% for 100V, 15-20% for 160V) |
| Low Temperature Characteristics (Z ratio max.) | Z-25C/Z+20C: 2-4 (varies by VR) Z-40C/Z+20C: 3-8 (varies by VR) Z-55C/Z+20C: 4-12 (varies by VR) |
| Endurance Test (105C, VR applied) | 5000 hours (> 6.3mm) 2000 hours ( 6.3mm) C/CR 30%, tan 300% of initial, ILeak initial specified value |
| Shelf Life Test (105C, VR = 0) | 1000 hours C/CR 30%, tan 300% of initial, ILeak initial specified value |
| Resistance to Soldering Heat | 250C for 30 seconds; C/CR within 10%, tan & ILeak within specified values |
Standard Ratings (Partial List)
| Part Number | VR (V) | CR (F) | D (mm) | L (mm) | Z Max. Impedance +20C 100kHz (m) | IR Max. Ripple Current +105C 100kHz (mA rms) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RV220M6R3B055ETR | 6.3 | 22 | 4 | 5.5 | 1350 | 80 |
| RV330M6R3B055ETR | 6.3 | 33 | 4 | 5.5 | 1350 | 85 |
| RV470M6R3C055ETR | 6.3 | 47 | 5 | 5.5 | 800 | 160 |
| RV101M016E055ETR | 16 | 100 | 6.3 | 5.5 | 440 | 255 |
| RV100M025B055ETR | 25 | 10 | 4 | 5.5 | 2100 | 90 |
| RV4R7M035B055ETR | 35 | 4.7 | 4 | 5.5 | 1900 | 90 |
| RV010M050B055ETR | 50 | 1 | 4 | 5.5 | 4400 | 60 |
| RV4R7M063C055ETR | 63 | 4.7 | 5 | 5.5 | 2600 | 50 |
| RV100M080E077ETR | 80 | 10 | 6.3 | 7.7 | 2600 | 60 |
| RV100M100E077ETR | 100 | 10 | 6.3 | 7.7 | 3900 | 65 |
| RV100M160F105ETR | 160 | 10 | 8 | 10.5 | - | 88 |
| RV100M200Z140ETR | 200 | 10 | 12.5 | 14 | - | 128 |
| RV4R7M250F105ETR | 250 | 4.7 | 8 | 10.5 | - | 80 |
| RV2R2M400F105ETR | 400 | 2.2 | 8 | 10.5 | - | 40 |
| RV3R3M450G105ETR | 450 | 3.3 | 10 | 10.5 | - | 64 |
Dimensions (Standard Package)
| D | L | A 0.2 | B 0.2 | C 0.2 | F | P 0.2 | W |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4.0 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.3 max. | 1.0 | 0.5 to 0.8 |
| 5.0 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.3 max. | 1.4 | 0.5 to 0.8 |
| 6.3 | 5.5 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.3 max. | 2.2 | 0.5 to 0.8 |
| 6.3 | 7.7 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.3 max. | 2.2 | 0.5 to 0.8 |
| 8.0 | 10.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.3 max. | 3.1 | 0.7 to 1.1 |
| 10.0 | 10.5 | 10.3 | 10.3 | 11.0 | 0.3 max. | 4.5 | 0.7 to 1.1 |
| 12.5 | 14.0 | 13.0 | 13.0 | 13.9 | 0.3 max. | 4.5 | 1 to 1.4 |
| 16.0 | 17.0 | 17.0 | 17.0 | 18.0 | 0.3 max. | 6.6 | 1 to 1.4 |
Dimensions (VP Package - Vibration-Proof)
| D | L | A 0.2 | A1 (max.) | B 0.2 | C (max.) | F | K | P 0.2 | S 0.1 | I 0.1 | T 0.1 | U 0.1 | W 0.1 | M 0.1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 8.0 | 0.3 | 6.6 | 7.1 | 6.6 | 7.8 | 0 to 0.15 | 0.35 +0.15/-0.2 | 2.2 | 2.9 | 2.4 | 1.1 | 1.55 | 0.65 | - |
| 8 | 10.5 | 0.5 | 8.3 | 8.8 | 8.3 | 10.0 | 0 to 0.15 | 0.7 | 3.1 | 3 | 3.4 | 1.4 | 0.7 | 1.2 | 0.7 |
| 10 | 10.5 | 0.5 | 10.3 | 10.8 | 10.3 | 12.0 | 0 to 0.15 | 0.7 | 4.6 | 3.3 | 3.5 | 1.5 | 0.8 | 1.2 | 0.9 |
| 12.5 | 14.0 | 1.0 | 13.5 | 13.5 | 13.5 | 15.0 | 0 to 0.15 | 0.7 | 4.4 | 6.0 | 4.7 | 2.0 | 2.2 | 1.2 | 0.95 |
| 16.0 | 17.0 | 1.0 | 17.0 | 17.0 | 17.0 | 19.0 | 0 to 0.15 | 0.7 | 6.7 | 5.8 | 5.5 | 2.0 | 3.0 | 1.4 | 1.0 |
Multiplier Kf for Ripple Current vs. Frequency
| Condition | 50/60 Hz | 100/120 Hz | 500 Hz | 1 kHz | 10 kHz | 50 kHz ~ 100 kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|
| < 160V (1 CR 10 F) | 0.47 | 0.59 | 0.76 | 0.85 | 0.97 | 1 |
| < 160V (10 < CR 6800 F) | 0.52 | 0.65 | 0.8 | 0.89 | 0.97 | 1 |
| 160V (2.2 CR 68 F) | 0.5 | 0.63 | 0.78 | 0.88 | 0.97 | 1 |
Notes on Part Number Configuration
The CapXon Part Number indicates packaging and optional features:
- '' (blank): Standard package
- 'X': AEC-Q200 compliant
- 'W': Vibration proof version
- 'XW': AEC-Q200 and Vibration proof version
General Information
For further information, please contact sales@capxon.org or visit www.capxongroup.com.
Refer to CapXon's "General Precautions and Guidelines" and "Packaging Information" for detailed handling and usage instructions.
2410121341_CapXon-RV102M010G105ETR_C2858375.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible