Product Overview
The 59 SMD HV series capacitors are designed for high-density mounting applications and offer a long operational life of 2000 hours at 105. These capacitors are suitable for reflow soldering processes and are RoHS compliant. They are ideal for applications requiring stable performance over a wide temperature range and varying humidity conditions.
Product Attributes
- Series: 59 SMD HV
- Compliance: RoHS Compliant
- Features: Reflow soldering available, High density mounting
- Reference: For detailed specifications, refer to Engineering Bulletin No. E131
Technical Specifications
| Characteristic | Value |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 50 VDC |
| Capacitance Range | 0.1 to 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% (120Hz, +20) |
| Leakage Current (max.) | I0.01 CV or 3 A (whichever is greater) after 2 minutes at rated working voltage (+20) |
| Dissipation Factor (tan) | (at 20, 120Hz) - See table below |
| Low Temperature Characteristics | Impedance ratio max (at 120Hz) - See table below |
| Load Life Test Conditions | Duration: 2000 Hrs, Ambient Temp: +105, Applied Voltage: Rated DC working voltage |
| Load Life Test Requirements (at +20) | Capacitance change: 30% of initial value, Dissipation factor: 300% of specified value, Leakage current: specified value |
| Shelf Life Test Conditions | Duration: 1000 Hrs, Ambient Temp: +105, Applied Voltage: None |
| Shelf Life Test Requirements (at +20) | Same limits as Load life. Pre-treatment: DC working voltage for 30 minutes. |
| Resistance to Soldering Heat | Capacitors on hot plate at 250 for 30 seconds. Meet characteristic requirements after cooling to room temperature. |
Dissipation Factor (D.F. %) and Impedance Ratio (Z-40/Z+20)
| Working voltage(VDC) | D.F.(%)max | Z-25Z+20 | Z-40Z+20 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4~6.3 | 8~10 | (Multiplier) | (Multiplier) | |||
| 6.3 | 30 | 35 | 6 | 4 | 12 | 10 |
| 10 | 24 | 26 | 4 | 10 | 8 | 4 |
| 16 | 20 | 24 | 3 | 6 | 6 | 10 |
| 25 | 16 | 18 | 2 | 4 | 4 | 8 |
| 35 | 14 | 14 | 2 | 4 | 4 | 6 |
| 50 | 14 | 14 | 2 | 4 | 4 | 6 |
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
| CAP(F)Frequency(Hz) | 60(50) | 120 | 500 | 1K | 10K |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.1CAP100F | 0.8 | 1.0 | 1.20 | 1.30 | 1.50 |
| 100CAP1500F | 0.8 | 1.0 | 1.10 | 1.15 | 1.20 |
HV Series Case Size DxL(mm) and Ripple Current (mA, rms) at 105
| WV (SV) | Cap(F) | 6.3 | 10 | 16 | 25 | 35 | 50 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | ||
| 0.1 | 4X5.5 | 1.0 | |||||||||||
| 0.22 | 4X5.5 | 2.0 | |||||||||||
| 0.33 | 4X5.5 | 3.0 | |||||||||||
| 0.47 | 4X5.5 | 4.0 | |||||||||||
| 1 | 4X5.5 | 8.4 | 4X5.5 | 10 | |||||||||
| 2.2 | 4X5.5 | 11 | 4X5.5 | 13 | |||||||||
| 3.3 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | |||||||||
| 4.7 | 4X5.5 | 12 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | |||||||
| 10 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 24 | 6.3X5.5 | 28 | |||||
| 22 | 4X5.5 | 23 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | 5X5.5 | 38 | 6.3X5.5 | 46 | |||
| 33 | 4X5.5 | 28 | 4X5.5 | 34 | 5X5.5 | 36 | 6.3X5.5 | 48 | 6.3X7.7 | 95 | |||
| 47 | 4X5.5 | 37 | 5X5.5 | 40 | 5X5.5 | 45 | 6.3X7.7 | 56 | 6.3X7.7 | 115 | |||
| 100 | 5X5.5 | 46 | 6.3X5.5 | 55 | 6.3X7.7 | 58 | 6.3X7.7 | 110 | 6.3X7.7 | 130 | 8X10.5 | 315 | |
| 150 | 6.3X5.5 | 70 | 6.3X5.5 | 90 | 6.3X7.7 | 125 | 8X10.5 | 175 | 8X10.5 | 190 | 10X10.5 | 330 | |
| 220 | 6.3X7.7 | 90 | 6.3X7.7 | 140 | 6.3X7.7 | 170 | 8X10.5 | 180 | 8X10.5 | 250 | 10X10.5 | 350 | |
| 330 | 6.3X7.7 | 140 | 8X10.5 | 195 | 8X10.5 | 250 | 8X10.5 | 290 | 10X10.5 | 360 | |||
| 470 | 8X10.5 | 210 | 8X10.5 | 350 | 8X10.5 | 370 | 10X10.5 | 440 | 10X10.5 | 420 | |||
| 560 | 8X10.5 | 310 | 10X10.5 | 450 | 10X10.5 | 480 | |||||||
| 680 | 10X10.5 | 370 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 540 | |||||||
| 1000 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 530 | |||||||||
| 1200 | 10X10.5 | 500 | |||||||||||
| 1500 | 10X10.5 | 520 | |||||||||||
Dimensions (unit: mm)
| D | L | A | B | C | W | P |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.5~0.8 | 1.0 |
| 5 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 1.4 |
| 6.3 | 5.5 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 6.3 | 7.7 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 8 | 6.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.5~0.8 | 2.3 |
| 8 | 10.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.7~1.1 | 3.1 |
| 10 | 10.5 | 10.3 | 10.3 | 11.0 | 0.7~1.1 | 4.5 |
2410010403_CapXon-HV221M016E077ETR_C59928.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible