Product Overview
The 59 SMD HV series capacitors are designed for high-density mounting and offer a long operational life of 2000 hours at 105. These capacitors are suitable for reflow soldering applications and are RoHS compliant. They are ideal for applications requiring reliable performance in a compact form factor.
Product Attributes
- Series: 59 SMD HV
- Compliance: RoHS Compliant
- Features: Reflow soldering available, High density mounting
- Engineering Bulletin: E131
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 50 VDC |
| Capacitance Range | 0.1 to 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% (120Hz, +20) |
| Leakage Current (max.) | 0.01 CV or 3 A (whichever is greater), after 2 minutes with rated working voltage applied at +20 |
| Dissipation Factor (tan) | (at 20, 120Hz) - See table below |
| Low Temperature Characteristics | Impedance ratio max at 120Hz (-40/+20 and -25/+20) - See table below |
| Load Life Test Conditions | Duration: 2000 Hrs, Ambient Temp: +105, Applied Voltage: Rated DC working voltage |
| Load Life Test Requirements (at +20) | Capacitance change: Within 30% of initial value, Dissipation factor: Not more than 300% of specified value, Leakage current: Not more than specified value |
| Shelf Life Test Conditions | Duration: 1000 Hrs, Ambient Temp: +105, Applied Voltage: None |
| Shelf Life Test Requirements (at +20) | Same limits as Load life. Pre-treatment: DC working voltage applied for 30 minutes. |
| Resistance to Soldering Heat | Capacitors withstand 250 for 30 seconds on a hot plate. Meet characteristic requirements after cooling to room temperature. |
HV Series Specifications
Dimensions (unit: mm)
| Rated voltage(VDC) | D | L | A | B | C | W | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 4 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.5~0.8 | 1.0 |
| 10 | 5 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 1.4 |
| 16 | 6.3 | 5.5 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 25 | 6.3 | 7.7 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 35 | 8 | 6.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.5~0.8 | 2.3 |
| 50 | 8 | 10.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.7~1.1 | 3.1 |
Dissipation Factor (D.F.) (%) max at 20, 120Hz
| Case Size | 6.3V | 10V | 16V | 25V | 35V | 50V |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4~6.3 | 30 | 24 | 20 | 16 | 14 | 14 |
| 8~10 | 35 | 26 | 24 | 18 | 14 | 14 |
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
| CAP(F) | Frequency(Hz) | 60(50) | 120 | 500 | 1K | 10K |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.1CAP100F | 0.8 | 1.0 | 1.20 | 1.30 | 1.50 | |
| 100CAP1500F | 0.8 | 1.0 | 1.10 | 1.15 | 1.20 |
Ripple Current (mA, rms) at 105
| WV (SV) | Cap(F) | 6.3 | 10 | 16 | 25 | 35 | 50 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | |||
| 0.1 | 4X5.5 | 1.0 | 4X5.5 | 2.0 | 4X5.5 | 3.0 | 4X5.5 | 4.0 | 4X5.5 | 8.4 | 2.2 | 4X5.5 | 11 | |
| 3.3 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 10 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | |||
| 4.7 | 4X5.5 | 12 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 10 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | |||
| 10 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 24 | 6.3X5.5 | 28 | 22 | 4X5.5 | 23 | |||
| 22 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | 5X5.5 | 38 | 5X5.5 | 40 | 6.3X7.7 | 50 | 5X5.5 | 35 | ||
| 33 | 4X5.5 | 28 | 4X5.5 | 34 | 5X5.5 | 36 | 6.3X5.5 | 48 | 6.3X7.7 | 47 | 6.3X7.7 | 95 | ||
| 47 | 4X5.5 | 37 | 5X5.5 | 40 | 5X5.5 | 45 | 6.3X7.7 | 56 | 6.3X7.7 | 60 | 6.3X7.7 | 115 | ||
| 68 | 5X5.5 | 42 | 6.3X5.5 | 56 | 8X6.5 | 60 | 8X6.5 | 65 | 8X10.5 | 155 | 10X10.5 | 315 | ||
| 100 | 5X5.5 | 46 | 6.3X5.5 | 55 | 6.3X7.7 | 58 | 6.3X7.7 | 110 | 6.3X7.7 | 130 | 10X10.5 | 315 | ||
| 150 | 6.3X5.5 | 70 | 6.3X5.5 | 90 | 6.3X7.7 | 125 | 8X10.5 | 175 | 8X10.5 | 190 | 10X10.5 | 330 | ||
| 220 | 6.3X7.7 | 90 | 6.3X7.7 | 140 | 6.3X7.7 | 170 | 8X10.5 | 180 | 8X10.5 | 250 | 10X10.5 | 350 | ||
| 330 | 6.3X7.7 | 140 | 8X10.5 | 195 | 8X10.5 | 250 | 8X10.5 | 290 | 10X10.5 | 360 | 8X10.5 | 170 | ||
| 470 | 8X10.5 | 210 | 8X10.5 | 350 | 8X10.5 | 370 | 10X10.5 | 440 | 10X10.5 | 420 | 10X10.5 | 420 | ||
| 560 | 8X10.5 | 310 | 10X10.5 | 450 | 10X10.5 | 480 | ||||||||
| 680 | 10X10.5 | 370 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 540 | ||||||||
| 1000 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 530 | ||||||||||
| 1200 | 10X10.5 | 500 | ||||||||||||
| 1500 | 10X10.5 | 520 | ||||||||||||
2410010403_CapXon-HV330M035E055ETR_C59951.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible