<
>
Specifications
Operating Temperature:
-55℃~+105℃
Lifetime:
2000hrs@105℃
Capacitance:
47uF
Height - Seated (Max):
5.5mm
Voltage Rating:
25V
Diameter:
6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR):
-
Tolerance:
±20%
Ripple Current:
-
Mfr. Part #:
HV470M025E055ETR
Package:
SMD,D6.3xL5.5mm
Key Attributes
Model Number:
HV470M025E055ETR
Product Description
Product Overview
The 59 SMD HV series capacitors are designed for high-density mounting and offer a long operational life of 2000 hours at 105. These capacitors are suitable for reflow soldering and are RoHS compliant. They are ideal for applications requiring reliable performance under demanding conditions.Product Attributes
- Series: 59 SMD HV
- Compliance: RoHS Compliant
- Features: Reflow soldering available, High density mounting
- Reference: For detail specifications, please refer to Engineering Bulletin No. E131
Technical Specifications
Item Performance Characteristics
| Characteristic | Value |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 50 VDC |
| Capacitance Range | 0.1 to 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% (120Hz, +20) |
| Leakage Current (max.) | I 0.01 CV or 3 A (whichever is greater, after 2 minutes at rated working voltage) |
| Dissipation Factor (tan) | (at 20, 120Hz) - See table below |
| Low Temperature Characteristics | (at 120Hz) - Impedance ratio max. Z-25Z+20, Z-40Z+20 (See table below) |
Load Life Test Conditions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Duration time | 2000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | Rated DC working voltage |
| After test requirement at +20: Capacitance change | Within 30% of the initial value |
| After test requirement at +20: Dissipation factor | Not more than 300% of specified value |
| After test requirement at +20: Leakage current | Not more than the specified value |
| Pre-treatment for measurements | Application of DC working voltage for 30 minutes |
Shelf Life Test Conditions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Duration time | 1000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | None |
| After test requirement at +20 | Same limits as Load life. |
| Pre-treatment for measurements | Application of DC working voltage for 30 minutes |
Resistance to Soldering Heat
| Condition | Requirement |
|---|---|
| Capacitors kept on hot plate at 250 for 30 seconds. After removing and restoring to room temperature, they meet characteristic requirements. | Leakage current Less than specified value; Capacitance change Within 10% of initial value; tan Less than specified value. |
Capacitance and Dissipation Factor (tan)
| Rated voltage(VDC) | D | L | A | B | C | W | P | D.F.(%)max 4~6.3 | D.F.(%)max 8~10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 4 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.5~0.8 | 1.0 | 30 | 35 |
| 10 | 5 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 1.4 | 24 | 26 |
| 16 | 6.3 | 5.5 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 | 20 | 24 |
| 25 | 6.3 | 7.7 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 | 16 | 18 |
| 35 | 8 | 6.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.5~0.8 | 2.3 | 14 | 14 |
| 50 | 8 | 10.5 | 8.3 | 8.3 | 10.3 | 0.7~1.1 | 3.1 | 14 | 14 |
Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
| CAP(F) | Frequency(Hz) | 60(50) | 120 | 500 | 1K | 10K |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.1CAP100F | 0.8 | 1.0 | 1.20 | 1.30 | 1.50 | |
| 100CAP1500F | 0.8 | 1.0 | 1.10 | 1.15 | 1.20 |
HV Series Case Size DxL(mm) and Ripple Current (mA, rms) at 105
| WV (SV) | Cap(F) | 6.3 | 10 | 16 | 25 | 35 | 50 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | Size | Ripple | ||
| 0.1 | 4X5.5 | 1.0 | 4X5.5 | 2.0 | 4X5.5 | 3.0 | 4X5.5 | 4.0 | 4X5.5 | 8.4 | 4X5.5 | 11 | |
| 0.22 | 4X5.5 | 2.0 | 4X5.5 | 3.0 | 4X5.5 | 4.0 | 4X5.5 | 5.0 | 4X5.5 | 11 | 4X5.5 | 13 | |
| 0.33 | 4X5.5 | 3.0 | 4X5.5 | 4.0 | 4X5.5 | 5.0 | 4X5.5 | 6.0 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | |
| 0.47 | 4X5.5 | 4.0 | 4X5.5 | 5.0 | 4X5.5 | 6.0 | 4X5.5 | 7.0 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | |
| 1 | 4X5.5 | 8.4 | 4X5.5 | 11 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 | |
| 2.2 | 4X5.5 | 11 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | |
| 3.3 | 4X5.5 | 13 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 24 | |
| 4.7 | 4X5.5 | 12 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 24 | |
| 10 | 4X5.5 | 20 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 24 | 6.3X5.5 | 28 | 6.3X5.5 | 38 | 6.3X7.7 | 50 | |
| 22 | 4X5.5 | 23 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | 5X5.5 | 38 | 5X5.5 | 40 | 8X6.5 | 55 | |
| 33 | 4X5.5 | 28 | 4X5.5 | 34 | 5X5.5 | 36 | 6.3X5.5 | 48 | 6.3X7.7 | 47 | 6.3X7.7 | 95 | |
| 47 | 4X5.5 | 37 | 5X5.5 | 40 | 5X5.5 | 45 | 6.3X7.7 | 56 | 6.3X7.7 | 60 | 6.3X7.7 | 115 | |
| 100 | 5X5.5 | 46 | 6.3X5.5 | 55 | 6.3X7.7 | 58 | 6.3X7.7 | 110 | 6.3X7.7 | 130 | 10X10.5 | 315 | |
| 150 | 6.3X5.5 | 70 | 6.3X5.5 | 90 | 6.3X7.7 | 125 | 8X10.5 | 175 | 8X10.5 | 190 | 10X10.5 | 330 | |
| 220 | 6.3X7.7 | 90 | 6.3X7.7 | 140 | 6.3X7.7 | 170 | 8X10.5 | 180 | 8X10.5 | 250 | 10X10.5 | 350 | |
| 330 | 6.3X7.7 | 140 | 8X10.5 | 195 | 8X10.5 | 250 | 8X10.5 | 290 | 10X10.5 | 360 | 10X10.5 | 420 | |
| 470 | 8X10.5 | 170 | 8X10.5 | 210 | 8X10.5 | 350 | 8X10.5 | 370 | 10X10.5 | 440 | 10X10.5 | 420 | |
| 560 | 8X10.5 | 310 | 10X10.5 | 450 | 10X10.5 | 480 | |||||||
| 680 | 10X10.5 | 370 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 540 | |||||||
| 1000 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 530 | |||||||||
| 1200 | 10X10.5 | 500 | |||||||||||
| 1500 | 10X10.5 | 520 | |||||||||||
Low Temperature Characteristics (at 120Hz)
| Rated voltage(VDC) | Z-25Z+20 | Z-40Z+20 |
|---|---|---|
| 6.3 | 6 | 12 |
| 10 | 4 | 10 |
| 16 | 4 | 8 |
| 25 | 3 | 6 |
| 35 | 2 | 4 |
| 50 | 2 | 4 |
2410010403_CapXon-HV470M025E055ETR_C59920.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible