<
>
Specifications
Operating Temperature:
-55℃~+105℃
Lifetime:
2000hrs@105℃
Capacitance:
100uF
Height - Seated (Max):
7.7mm
Voltage Rating:
35V
Diameter:
6.3mm
Equivalent Series Resistance(ESR):
-
Tolerance:
±20%
Ripple Current:
-
Mfr. Part #:
HV101M035E077ETR
Package:
SMD,D6.3xL7.7mm
Key Attributes
Model Number:
HV101M035E077ETR
Product Description
Product Overview
The 59 SMD HV series capacitors are designed for high-density mounting and offer long life performance of 2000 hours at 105. They are suitable for reflow soldering and are RoHS compliant. These capacitors are ideal for applications requiring reliable performance under demanding conditions.Product Attributes
- Series: 59 SMD HV
- Compliance: RoHS Compliant
- Soldering: Reflow soldering available
- Mounting: Available for high density mounting
- Engineering Bulletin: E131 (for detail specifications)
Technical Specifications
Item Performance Characteristics
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 50 VDC |
| Capacitance Range | 0.1 to 1500F |
| Capacitance Tolerance | 20% (120Hz, +20) |
| Leakage Current (max.) | I 0.01 CV or 3 A (whichever is greater), measured at rated working voltage after 2 minutes. |
| Dissipation Factor (tan) | At 20, 120Hz |
| Low Temperature Characteristics | Impedance ratio at 120Hz (Z-25/Z+20, Z-40/Z+20) |
Load Life Test Conditions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Duration time | 2000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | Rated DC working voltage |
| After test requirement at +20 | Capacitance change: Within 30% of initial value; Dissipation factor: Not more than 300% of specified value; Leakage current: Not more than specified value. |
| Pre-treatment for measurements | DC working voltage for 30 minutes. |
Shelf Life Test Conditions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Duration time | 1000 Hrs |
| Ambient temperature | +105 |
| Applied voltage | None |
| After test requirement at +20 | Same limits as Load life. |
| Pre-treatment for measurements | DC working voltage for 30 minutes. |
Resistance to Soldering Heat
| Condition | Requirement |
|---|---|
| Hot plate temperature | 250 for 30 seconds |
| Post-test | Meet characteristic requirements after cooling to room temperature. |
HV Series Specifications - Dimensions (unit: mm)
| Rated voltage (VDC) | D | L | A | B | C | W | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 4 | 5.5 | 4.3 | 4.3 | 4.9 | 0.5~0.8 | 1.0 |
| 10 | 5 | 5.5 | 5.3 | 5.3 | 5.9 | 0.5~0.8 | 1.4 |
| 16 | 6.3 | 5.5 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 25 | 6.3 | 7.7 | 6.6 | 6.6 | 7.2 | 0.5~0.8 | 2.2 |
| 35 | 8 | 6.5 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.5~0.8 | 2.3 |
| 50 | 8 | 10.5 | 10.3 | 10.3 | 11.0 | 0.7~1.1 | 4.5 |
HV Series Specifications - Dissipation Factor (D.F.) (%) max
| D | 120Hz | 500Hz | 1KHz | 10KHz |
|---|---|---|---|---|
| 4~6.3 | 30 | 24 | 20 | 16 |
| 8~10 | 35 | 26 | 24 | 18 |
HV Series Specifications - Multiplier for Ripple Current vs. Frequency
| CAP(F) | 60(50)Hz | 120Hz | 500Hz | 1KHz | 10KHz |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.1 CAP 100F | 0.8 | 1.0 | 1.20 | 1.30 | 1.50 |
| 100 < CAP 1500F | 0.8 | 1.0 | 1.10 | 1.15 | 1.20 |
HV Series Specifications - Ripple Current (mA, rms) at 105
| WV (SV) | Cap(F) | Size DxL(mm) | Ripple Current (mA, rms) | Size DxL(mm) | Ripple Current (mA, rms) | Size DxL(mm) | Ripple Current (mA, rms) | Size DxL(mm) | Ripple Current (mA, rms) | Size DxL(mm) | Ripple Current (mA, rms) | Size DxL(mm) | Ripple Current (mA, rms) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 0.1 | 4X5.5 | 1.0 | 0.22 | 4X5.5 | 2.0 | 0.33 | 4X5.5 | 3.0 | 0.47 | 4X5.5 | 4.0 | 1 | 4X5.5 | 8.4 | ||
| 2.2 | 4X5.5 | 11 | 3.3 | 4X5.5 | 13 | 4.7 | 4X5.5 | 12 | 4X5.5 | 14 | 4X5.5 | 18 | 10 | 4X5.5 | 20 | ||
| 10 | 4X5.5 | 22 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | 5X5.5 | 38 | 5X5.5 | 40 | 6.3X7.7 | 50 | 5X5.5 | 35 | 6.3X5.5 | 46 | |
| 22 | 4X5.5 | 23 | 4X5.5 | 25 | 4X5.5 | 31 | 5X5.5 | 38 | 5X5.5 | 40 | 6.3X7.7 | 50 | 5X5.5 | 35 | 6.3X5.5 | 46 | |
| 16 | 33 | 4X5.5 | 28 | 4X5.5 | 34 | 5X5.5 | 36 | 6.3X5.5 | 48 | 6.3X7.7 | 47 | 6.3X7.7 | 95 | 6.3X5.5 | 40 | 8X6.5 | 50 |
| 25 | 47 | 4X5.5 | 37 | 5X5.5 | 40 | 5X5.5 | 45 | 6.3X7.7 | 56 | 6.3X7.7 | 60 | 6.3X7.7 | 115 | 5X5.5 | 42 | 6.3X5.5 | 56 |
| 35 | 100 | 5X5.5 | 46 | 6.3X5.5 | 55 | 6.3X7.7 | 58 | 6.3X7.7 | 110 | 6.3X7.7 | 130 | 10X10.5 | 315 | 6.3X5.5 | 57 | 8X6.5 | 60 |
| 50 | 150 | 6.3X5.5 | 70 | 6.3X5.5 | 90 | 6.3X7.7 | 125 | 8X10.5 | 175 | 8X10.5 | 190 | 10X10.5 | 330 | 8X6.5 | 90 | 8X6.5 | 110 |
| 220 | 6.3X7.7 | 90 | 6.3X7.7 | 140 | 6.3X7.7 | 170 | 8X10.5 | 180 | 8X10.5 | 250 | 10X10.5 | 350 | 8X6.5 | 130 | 8X6.5 | 160 | |
| 330 | 6.3X7.7 | 140 | 8X10.5 | 195 | 8X10.5 | 250 | 8X10.5 | 290 | 10X10.5 | 360 | 8X10.5 | 170 | 470 | 8X10.5 | 210 | ||
| 560 | 8X10.5 | 310 | 10X10.5 | 450 | 10X10.5 | 480 | 680 | 10X10.5 | 370 | 10X10.5 | 480 | 1000 | 10X10.5 | 480 | 10X10.5 | 530 | |
| 1200 | 10X10.5 | 500 | 1500 | 10X10.5 | 520 |
2410010403_CapXon-HV101M035E077ETR_C59934.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible