Product Overview
The CapXon KF Series is a range of high-reliability, low-impedance aluminum electrolytic capacitors designed for demanding applications. These THT (Through-Hole Technology) capacitors are rated for 105C operation and offer extended endurance of up to 5,000 hours. They are characterized by their low impedance, high ripple current capability, and a wide voltage range, making them suitable for various industrial and electronic applications requiring stable and dependable performance under challenging conditions.
Product Attributes
- Brand: CapXon
- Series: KF Series
- Type: Aluminum Electrolytic Capacitor
- Technology: THT (Through-Hole Technology)
- Operating Temperature: 105C
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -40 ~ +105C / -25 ~ +105C |
| Rated Voltage Range (VR) | 6.3 ~ 100V DC / 160 ~ 450V DC |
| Surge Voltage (VS) | (VR 315V): VS = 1.15VR; (VR > 315V): VS = 1.10VR |
| Capacitance Range (CR) | 0.47 ~ 15000F / 0.47 ~ 330F |
| Capacitance Tolerance (C) | 20% (120Hz, 20C) |
| Leakage Current (ILEAK) | 0.01CRVR or 3A (after 2 minutes); 0.03CRVR or 3A (after 2 minutes) |
| Endurance | 105C, 2,000 hours up to 5,000 hours (depending on diameter and voltage) |
| Key Features | Low impedance, high ripple current, high reliability, wide voltage range |
Standard Ratings (Selected Examples)
| Part Number | VR (V) | CR (F) | D (mm) | L (mm) | Z Max. Impedance (m) @ 20C, 100kHz | IR Max. Ripple Current (mA rms) @ 105C, 100kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KF101M6R3C110A | 6.3 | 100 | 5 | 11 | 1000 | 170 |
| KF102M6R3F160A | 6.3 | 1000 | 8 | 16 | 180 | 750 |
| KF102M6R3G125A | 6.3 | 1000 | 10 | 12.5 | 170 | 770 |
| KF100M010C110A | 10 | 22 | 5 | 11 | 2700 | 98 |
| KF102M010G160A | 10 | 1000 | 10 | 16 | 76 | 1040 |
| KF100M016C110A | 16 | 10 | 5 | 11 | 4700 | 74 |
| KF102M016G200A | 16 | 1000 | 10 | 20 | 65 | 1350 |
| KF4R7M025C110A | 25 | 4.7 | 5 | 11 | 3950 | 68 |
| KF102M025I200A | 25 | 1000 | 13 | 20 | 45 | 1650 |
| KF4R7M035C110A | 35 | 4.7 | 5 | 11 | 3650 | 85 |
| KF102M035I250A | 35 | 1000 | 13 | 25 | 42 | 1900 |
| KFR47M050C110A | 50 | 0.47 | 5 | 11 | 5400 | 25 |
| KF102M050J250A | 50 | 1000 | 16 | 25 | 36 | 2300 |
| KFR47M063C110A | 63 | 0.47 | 5 | 11 | 5400 | 25 |
| KF102M063J315A | 63 | 1000 | 16 | 31.5 | 34 | 2350 |
| KFR47M080C110A | 80 | 0.47 | 5 | 11 | 5850 | 18 |
| KF102M080K315A | 80 | 1000 | 18 | 31.5 | 45 | 1850 |
| KFR47M100C110A | 100 | 0.47 | 5 | 11 | 5900 | 20 |
| KF102M100K400A | 100 | 1000 | 18 | 40 | 66 | 1930 |
| KFR47M160C110A | 160 | 0.47 | 5 | 11 | 18500 | 36 |
| KF101M160J250A | 160 | 100 | 16 | 25 | 470 | 540 |
| KFR47M200C110A | 200 | 0.47 | 5 | 11 | 16500 | 36 |
| KF101M200J250A | 200 | 100 | 16 | 25 | 300 | 780 |
| KFR47M250C110A | 250 | 0.47 | 5 | 11 | 8850 | 40 |
| KF101M250J315A | 250 | 100 | 16 | 31.5 | 270 | 675 |
| KFR47M350E110A | 350 | 0.47 | 6.3 | 11 | 8820 | 40 |
| KF101M350J355A | 350 | 100 | 16 | 35.5 | 560 | 481 |
| KFR47M400E110A | 400 | 0.47 | 6.3 | 11 | 34000 | 28 |
| KF101M400K315A | 400 | 100 | 18 | 31.5 | 700 | 854 |
| KFR47M420E110A | 420 | 0.47 | 6.3 | 11 | 34000 | 28 |
| KF101M420K355A | 420 | 100 | 18 | 35.5 | 700 | 820 |
| KFR47M450F115A | 450 | 0.47 | 8 | 11.5 | 34000 | 30 |
| KF101M450K355A | 450 | 100 | 18 | 35.5 | 1100 | 825 |
Dimensions
| D (mm) | F (mm) | d (mm) | L (mm) | a (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 5 | 2 | 0.5 | < 20 | 1.5 |
| 6.3 | 2.5 | 0.5 | < 20 | 1.5 |
| 8 | 3.5 | 0.5 | < 20 | 1.5 |
| 10 | 5 | 0.6 | < 20 | 1.5 |
| 13 | 5 | 0.6 | < 20 | 1.5 |
| 16 | 7.5 | 0.8 | < 20 | 1.5 |
| 18 | 7.5 | 0.8 | < 20 | 1.5 |
| (For L 20) | ( d depends on D and L) | (a depends on D and L) |
Precautions and Disclaimer
Unless otherwise agreed, all products are subject to CapXon's General Precautions and Guidelines and Packaging Information. Product data is subject to change without notice. Customers must observe all technical and application information and handling instructions. CapXon products are designed to severe quality and safety standards. It is the customer's responsibility to validate suitability for their application and ensure safety and reliability through appropriate designs and safeguards. Operating conditions, storage, and handling can affect performance and lifetime. Consult CapXon for lifetime estimations and failure mode considerations. For applications in aerospace, military, life-saving, life-sustaining, or safety-critical systems where failure may cause severe injury or death, consult CapXon before design-in.
2409291004_CapXon-KF331M100J250A_C2826514.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible