Product Overview
The 3296 Trimpot Trimming Potentiometer is a 3/8-inch square, sealed, cermet potentiometer designed for industrial applications. It offers infinite resolution and is available in multiple terminal styles with tape and reel packaging options. This series is listed on the QPL for style RJ24 per MIL-R-22097 and RJR24 per High-Rel Mil-R-39035. A RoHS compliant version is also available. Mounting hardware and adjustment tools are offered separately.
Product Attributes
- Brand: Bourns (implied by Trimpot trademark)
- Material: Cermet
- Seal Design: Chevron seal
- Certifications: Listed on QPL for style RJ24 per MIL-R-22097 and RJR24 per High-Rel Mil-R-39035
- Compliance: RoHS compliant version available
- Packaging: Tape and reel available
- Flammability: U.L. 94V-0
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Series | 3296 |
| Type | 3/8 Square Trimpot Trimming Potentiometer |
| Resistance Range | 10 ohms to 2 megohms |
| Resistance Tolerance | 10 % standard |
| Absolute Minimum Resistance | 1 % or 2 ohms max. (whichever is greater) |
| Contact Resistance Variation | 1.0 % or 3 ohms max. (whichever is greater) |
| Adjustability (Voltage) | 0.01 % |
| Adjustability (Resistance) | 0.05 % |
| Resolution | Infinite |
| Insulation Resistance | 500 vdc, 1,000 megohms min. |
| Dielectric Strength (Sea Level) | 900 vac |
| Dielectric Strength (70,000 Feet) | 350 vac |
| Effective Travel | 25 turns nominal |
| Power Rating (70 C) | 0.5 watt (300 volts max.) |
| Power Rating (125 C) | 0 watt (300 volts max.) |
| Temperature Range | -55 C to +125 C |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/C |
| Seal Test | 85 C Fluorinert |
| Humidity | MIL-STD-202 Method 103, 96 hours (2 % TR, 10 Megohms IR) |
| Vibration | 20 G (1 % TR; 1 % VR) |
| Shock | 100 G (1 % TR; 1 % VR) |
| Load Life | 1,000 hours 0.5 watt @ 70 C (3 % TR; 3 % or 3 ohms, whichever is greater, CRV) |
| Rotational Life | 200 cycles (4 % TR; 3 % or 3 ohms, whichever is greater, CRV) |
| Moisture Sensitivity Level | N/A |
| ESD Classification (HBM) | 2 |
| Torque | 3.0 oz-in. max. |
| Mechanical Stops | Wiper idles |
| Terminals | Solderable pins |
| Weight | 0.03 oz. |
| Marking | Manufacturers trademark, resistance code, wiring diagram, date code, mfrs. model number and style |
| Wiper Position | 50 % (Actual TR) 10 % |
| Standard Packaging | 50 pcs. per tube |
| Dimensions (Common) | See diagrams (e.g., 9.53 mm / .375" square) |
| Terminal Pin Spacing | 2.54 mm / .100" |
| Model Styles | 3296P, 3296W, 3296X, 3296Y, 3296Z |
| Packaging Options | Tube (Standard), Tape and Reel (X and W Pin Styles Only), Ammo Pack (X and W Pin Styles Only) |
| Terminations | LF = 100 % Tin-plated (RoHS compliant), Blank = 90 % Tin / 10 % Lead-plated (Standard) |
| Standard Resistance Table | 10 (10), 20 (20), 50 (50), 100 (101), 200 (201), 500 (501), 1k (102), 2k (202), 5k (502), 10k (103), 20k (203), 25k (253), 50k (503), 100k (104), 200k (204), 250k (254), 500k (504), 1M (105), 2M (205) |
2409302332_BOURNS-3296Y-1-102LF_C780120.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible