Product Overview
The 3224 Series 4 mm SMD Trimpot Trimming Potentiometer is a surface-mount, multiturn cermet potentiometer designed for industrial applications. It features a sealed construction to withstand board wash processing and a pick-and-place centering design with flush adjustment. Meeting EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standard trimmer footprint, it offers low CRV (1%) and is RoHS compliant. Available in top and side adjust styles with J-hook, gull-wing, W, and X configurations, this trimmer is suitable for various applications requiring precise resistance adjustment.
Product Attributes
- Brand: Bourns
- Product Line: Trimpot
- Type: Trimming Potentiometer
- Form Factor: 4 mm Square / Multiturn Cermet
- Mounting Type: Surface Mount (SMD)
- Sealing: Sealed (withstands board wash processing)
- Adjustment: Flush adjustment, Pick and place centering design
- Compliance: RoHS compliant, Halogen free
- Certifications: Meets EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standard trimmer footprint
- Flammability: UL94V0
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Model Series | 3224 |
| Size | 4 mm |
| Standard Resistance Range | 10 to 2 M |
| Resistance Tolerance | 10% std. |
| Absolute Min. Resistance | 1% or 2.0 (whichever is greater) |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 1% or 3 max. |
| Resolution | Essentially Infinite |
| Insulation Resistance | 100 M at 500 VDC |
| Dielectric Strength (Sea Level) | 600 VAC (1 minute) |
| Adjustment Angle | 12 turns nom. |
| Power Rating @ 85 C | 0.25 W (300 V max.) |
| Power Rating @ 150 C | 0 W (300 V max.) |
| Temperature Range | -65 C to +150 C |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/C |
| Seal Test | 85 C Fluorinert / 60 seconds |
| Humidity | MIL-STD 202 Method 106 (TRS 2%; IR 10 M) |
| Vibration | 20 G (TRS 1%; VRS 1%) |
| Shock | 100 G (TRS 1%; VRS 1%) |
| Load Life @ 85 C | 1,000 hours (TRS: 3 or 3% max.) |
| Rotational Cycling | 200 cycles (TRS: 3 or 3% max.) |
| Thermal Shock | 5 cycles (TRS 2%; VRS 1%) |
| Moisture Sensitivity Level | N/A |
| ESD Classification | 2 |
| Mechanical Stop | Wiper idles |
| Torque | 180 g-cm max. |
| Weight | Approx. 0.01 oz. |
| Solderability | Per MIL-STD-202, Method 208 |
| Wiper | 50% (Actual TR) 10 % |
| Pushover Strength (J, G Styles) | 4.4 lbs. |
| Pushover Strength (W, X Styles) | 1 lb. |
| Adjustment Tool | H-91 |
| Reel Packaging (E Tape Designator) | Style J, G: 500 pcs./7" reel; Style W: 250 pcs./7" reel; Style X: 200 pcs./7" reel |
| Reel Packaging (G Tape Designator) | Style J, G: 1500 pcs./13" reel; Style W: 1000 pcs./13" reel; Style X: 850 pcs./13" reel |
| Standard Resistance Codes | 10 (10), 20 (20), 50 (50), 100 (100), 200 (200), 500 (500), 101 (1k), 201 (2k), 501 (5k), 102 (10k), 202 (20k), 502 (50k), 103 (100k), 203 (200k), 503 (500k), 104 (1M), 204 (2M) |
| How To Order - Model | 3224 |
| How To Order - Style | J, G, W, X |
| How To Order - Product Indicator | -1= IR Reflow (standard), -2= Wave Solderable |
| How To Order - Shaft Extension | -FW5= .070" .010" |
| How To Order - Resistance Code | See Standard Resistance Table |
| How To Order - Tape Designator | E, G, Blank |
2410122022_BOURNS-3224W-1-102E_C50204.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible