Product Overview
The Bourns PWR221T-30 Series is a TO-220 style power resistor manufactured using thick film on alumina ceramic technology. Designed for current limiting, capacitor discharge, and current measurement circuits, it is ideal for power supplies in telecom and industrial applications, as well as motor drives, test and measurement equipment, and rectifiers. Key features include a low inductance, ceramic backplane, high power rating, and compliance with AEC-Q200 and RoHS directives.
Product Attributes
- Brand: Bourns
- Series: PWR221T-30
- Housing Material: Epoxy
- Pin Material: Tinned Copper (Sn/Cu)
- Substrate Material: Alumina (AL2O3)
- Resistor Material: Thick film
- Flammability: Conforms to UL-94V0
- Moisture Sensitivity Level: 1
- ESD Classification (HBM): 3B
- Origin: COSTA RICA
- Certifications: AEC-Q200 compliant, RoHS compliant*
- Packaging: 50 pcs./tube
Technical Specifications
| Parameter | Value(s) |
|---|---|
| Resistance | 0.02 to 130 K |
| Power Rating @ 25 C Case Temperature | 30 W** |
| Tolerance | 1 %***, 5 % |
| TCR (0.100 <R<130.0K ) | 100 PPM/C |
| TCR (0.050 <R<0.100 ) | 300 PPM/C |
| TCR (0.020 <R<0.050 ) | 600 PPM/C |
| Thermal Resistance - Rthj | 4.2 C/W |
| Inductance | 0.1 H maximum |
| Operating Voltage | P*R with a maximum of 250 V |
| Dielectric Strength | 2 KV AC |
| Insulation Resistance | 10 G |
| Operating Temperature | -55 C to +150 C |
| Short Term Overload R | 0.25 % |
| Load Life R | 1.0 % |
| Thermal Shock R | 0.5 % |
| Resistance to Soldering Heat R | 0.5 % |
| Vibration R | 0.25 % |
| Terminal Strength R | 0.2 % |
| Shock R | 0.5 % |
| Humidity (Steady State) R | 0.5 % |
| High Temperature Exposure R | 0.5 % |
| Power Rating (Free Air) | 2.25 W |
| Power Derating @ 25C Ambient (Mounted on FR4) | 2.8 W |
| Model Number Structure | PWR 221 T - 30 - [Resistance Value] [Tolerance] |
| Example Part Marking | 221 30 R500 1% YYWW COSTA RICA |
*RoHS Directive 2015/863, Mar 31, 2015 and Annex.
**Power rating of 2.25 W when mounted free to air (no heat sink).
*** Available for most values. Check Popular Resistance Values table.
Note: Specifications are subject to change without notice. Users should verify actual device performance in their specific applications.
2410301800_BOURNS-PWR221T-30-20R0F_C5848167.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible