Product Overview
The Bourns PWR221T-30 Series is a TO-220 style power resistor manufactured using thick film on alumina ceramic technology. Designed for current limiting, capacitor discharge, and current measurement circuits, this resistor is ideal for power supplies in telecom and industrial applications, as well as motor drives, test and measurement equipment, and rectifiers. It offers a high power rating, low inductance, and is AEC-Q200 and RoHS compliant.
Product Attributes
- Brand: Bourns
- Series: PWR221T-30
- Housing: TO-220 style
- Technology: Thick film on alumina ceramic
- Substrate Material: Alumina (AL203)
- Housing Material: Epoxy
- Pin Material: Tinned Copper (Sn/Cu)
- Flammability: Conforms to UL-94V0
- Moisture Sensitivity Level: 1
- ESD Classification (HBM): 3B
- Packaging: 50 pcs./tube
- Certifications: AEC-Q200 compliant, RoHS compliant*
- Origin: COSTA RICA
Technical Specifications
| Parameter | Value(s) |
|---|---|
| Resistance Range | 0.02 to 130 K |
| Power Rating @ 25 C Case Temperature | 30 W** |
| Tolerance | 1 %***, 5 % |
| TCR (0.100 <R<130.0K ) | 100 PPM/C |
| TCR (0.050 <R<0.100 ) | 300 PPM/C |
| TCR (0.020 <R<0.050 ) | 600 PPM/C |
| Thermal Resistance - Rthj | 4.2 C/W |
| Inductance | 0.1 H maximum |
| Operating Voltage | P*R with a maximum of 250 V |
| Dielectric Strength | 2 KV AC |
| Insulation Resistance | 10 G |
| Operating Temperature | -55 C to +150 C |
| Short Term Overload R | 0.25 % |
| Load Life (2000 hours at rated power) R | 1.0 % |
| Thermal Shock R | 0.5 % |
| Resistance to Soldering Heat R | 0.5 % |
| Vibration R | 0.25 % |
| Terminal Strength R | 0.2 % |
| Shock R | 0.5 % |
| Humidity (Steady State) R | 0.5 % |
| High Temperature Exposure R | 0.5 % |
| Power Rating (free to air) | 2.25 W |
| Power Dissipation (on FR4 board) | 2.8 W |
| Dimensions (L x W x H) | 16.26 0.25 (.640 .010) x 10.41 0.25 (.410 .010) x 8.38 0.25 (.330 .010) mm (inches) |
| Model Example | PWR221T-30-10R0F (30W, 10, 1% Tolerance) |
*RoHS Directive 2015/863, Mar 31, 2015 and Annex.
**Power rating of 2.25 W when mounted free to air (no heat sink).
*** Available for most values. Check Popular Resistance Values table.
2410301800_BOURNS-PWR221T-50-15R0F_C6365486.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible