Product Overview
The BERYL RC Series Radial Aluminum Electrolytic Capacitors are designed for use in electronic equipment, meeting IEC 60384 standards. These foil-type capacitors offer reliable performance with a capacitance of 15uF and a working voltage of 400V, suitable for applications requiring stable electrical characteristics. They are constructed with high-quality materials, including aluminum anode and cathode foils, and a PET sleeve, ensuring durability and longevity with a rated life of 5000 hours at 105.
Product Attributes
- Brand: BERYL
- Series: RC
- Type: RADIAL
- Construction Material: Aluminum foil (Anode & Cathode), Rubber (Seal), PET (Sleeve)
- Origin: CHINA
- Certifications: Meets IEC 60384 standards
- Environmental Compliance: Free from prohibited substances as per RoHS or Sony-SS-00259 (including Cadmium, Lead, Mercury, Hexavalent Chromium, etc.)
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | RC |
| Capacitance | 15uF |
| Rated Voltage (WV) | 400V |
| Capacitance Tolerance | 20% |
| Temperature Range | -40 to +105 |
| Life @105 | 5000 hours |
| Size (D x L) | 8 x 18 mm |
| Dissipation Factor (DF) @120Hz/20 (MAX) | 20% |
| Leakage Current (LC) @2min/20 (MAX) | 130 A |
| ESR @100KHz/25 (MAX) | - |
| Ripple Current (mA rms) @105/100KHz (MAX) | 368 mA |
| Surge Voltage (V) | 440 V |
| Lead Diameter (d) for 8mm D | 0.5/0.6 mm |
| Lead Length (L) Tolerance (L<20mm) | 1.5 mm |
| Lead Length (L) Tolerance (L20mm) | 2.0 mm |
| Sleeve Material | PET |
| Marking - Trademark | BERYL |
| Marking - Working Voltage | 400V |
| Marking - Nominal Capacitance | 15uF |
| Marking - Tolerance Symbol | M (20%) |
| Marking - Sleeve Material Symbol | E (PET) |
| Marking - Max Operating Temp | 105 |
| Marking - Date Code (Year/Week) | 2216 (2022, Week 16) |
2410121955_BERYL-Electronic-Tech-RC400M150LO8-18TH-2B1Et_C2987895.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible