Product Overview
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for a wide range of applications in the home appliance, industrial, and automotive markets. It features a durable plastic housing and an incorporated shaft, offering IP54 protection. The PC-16 is highly configurable, supporting ganging up to four modules, various shaft types, and tapers, making it suitable for tasks such as appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
Product Attributes
- Brand: Piher
- Model Series: PC-16
- Protection Rating: IP54 according to IEC 60529
- Material: Self-extinguishable plastic (UL 94-V0)
- Origin: Spain (implied by contact address)
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of Values (Decad.) | 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0 |
| Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal Power @ 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal Power @ 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (up to 85C depending on application) |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque (single models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and pull in the shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W (5% R) |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Damp Heat Test | 5% R (500h at 40C and 95% RH) |
| Vibration Test | 2% R (2h each plane at 10Hz - 55Hz) |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Packaging (Bulk) | Box dimensions: 250x160x95 mm. Units per box: 100 pcs (50pcs for triple/quadruple models with switch) |
2411041657_Amphenol-PC16SH-10CP22-103A2020-C-TA_C6949085.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible