Product Overview
The WXD3-13 series precision multi-turn wirewound potentiometers are designed for applications requiring precise adjustment and reliable performance. Featuring a 2W rated power and 10-turn rotation, these compact potentiometers offer high accuracy and are available with various customization options for shaft types and turn counts. They are suitable for environments with fluctuating temperatures and mechanical stress.
Product Attributes
- Brand: WXD3-13 Series
- Customization: Available for short shaft, long shaft, flat shaft, semi-circular shaft, 3-turn, 5-turn, etc.
- Tolerance: 0.3mm for unspecified dimensions
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Rated Power | 2W@+70, 0W@+125 |
| Operating Temperature Range | -55~+125 |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/ |
| Temperature Variation | R2%R, (Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles, R1%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R. (Uab/Uac)2% |
| Climate Sequence | R3%R, RI100M |
| Steady State Heat | 2W, 1000h, R3%R |
| Mechanical Durability | 10000 cycles, R3%R |
| Total Mechanical Travel | 360010 |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Standard Packaging | 20 pcs/box |
| Nominal Resistance Range | 100-100K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Linearity | 0.5% |
| Effective Electrical Travel | 3600-10 |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Rotation Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Resistance Code |
| 100 | 101 |
| 220 | 221 |
| 470 | 471 |
| 1,000 | 102 |
| 2,200 | 222 |
| 4,700 | 472 |
| 10,000 | 103 |
| 22,000 | 223 |
| 47,000 | 473 |
| 100,000 | 104 |
Ordering Guide
Model: WXD3-13 - [Resistance Code]
Example: WXD3-13-103 (for 10K)
2509191200_BOCHEN-WXD3-13-2W-220R_C127106.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible