Precision Multi-turn Wirewound Potentiometer WXD3-12 Series
The WXD3-12 series precision multi-turn wirewound potentiometers offer reliable performance with a compact size and high accuracy. Featuring a rated power of 1 watt and 5-turn rotation, these potentiometers are precisely adjustable and suitable for various applications requiring fine control. Special customizations such as short shafts, long shafts, flat shafts, semi-circular shafts, and three-turn configurations are available.
Product Attributes
- Brand: Bochen (implied from website)
- Origin: China (implied from address)
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Rated Power | 1W@+70, 0W@+125 |
| Operating Temperature Range | -55~+125 |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/ |
| Temperature Variation | R2%R, (Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s, 4000cycles, R1%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R. (Uab/Uac)2% |
| Climate Sequence | R3%R, RI100M |
| 70 Electrical Endurance | 1W, 1000h, R3%R |
| Mechanical Durability | 10000 cycles, R3%R |
| Steady State Heat | R3%R, RI100M |
| Total Mechanical Travel | 180010 |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Standard Packaging | 20 pieces/box |
| Nominal Resistance Range | 100-47K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Linearity | 0.5% |
| Effective Electrical Travel | 1800-10 |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
Nominal Resistance Table
| Resistance () | Resistance Code |
| 100 | 101 |
| 220 | 221 |
| 470 | 471 |
| 1,000 | 102 |
| 2,200 | 222 |
| 4,700 | 472 |
| 10,000 | 103 |
| 22,000 | 223 |
| 47,000 | 473 |
Company Information:
Website: www.bochen.cn
Email: sales@bochen.cn
Phone: 028-66777736
Address: No. 29, Hegang Road, South Area, Modern Industrial Port, Pidu District, Chengdu City, Sichuan Province.
2511110935_BOCHEN-WXD3-12-2W-220R_C127117.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible