Product Overview
The RM063 series is a carbon film trimmer potentiometer designed for precise resistance adjustments. It offers a wide resistance range, good linearity, and robust mechanical and climatic characteristics, making it suitable for various electronic applications.
Product Attributes
- Type: Carbon Film Trimmer Potentiometer
- Model: RM063
- Color: Blue and White
Technical Specifications
| Characteristic | Specification |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Resistance | 100-1M |
| Resistance Tolerance | 25% |
| Residual Resistance | <20 for 1K; <2%R for >1K |
| Resistance Taper | Linear (B) |
| Rated Power | 0.1W |
| Operating Voltage | 50V Max. |
| Rotational Life | Max. 15% change in resistance after 100 unloaded rotations |
| Load Life | Max. 15% change in resistance after 3 hours loaded at rated power |
| Mechanical Characteristics | |
| Rotational Angle | 21010 |
| Rotational Torque | 50250gf.cm |
| Stop-end Strength | 500gf.cm |
| Mechanical Strength | Bakelite Base not to be broken down under a force of 1 Kg |
| Climatic Characteristics | |
| Operating Temperature | -5--70 |
| Temperature Characteristics | Resistance change within +530% after 5 hours at 70 |
| Humidity Characteristics | Maximum resistance change within 20% after 350 hours at 40 and 90% R.H. with rated power |
| Soldering Conditions | |
| Temperature | 250 |
| Time | 2 seconds |
2409272303_BOCHEN-RM063-502-5K_C5205031.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible