<
>
Specifications
Voltage Rating:
50V
Tolerance:
±25%
Power(Watts):
100mW
Resistance:
5kΩ
Mfr. Part #:
WH06-1C-502(5K)
Model Number:
WH06-1C-502(5K)
Package:
Through Hole
Key Attributes
Product Description
Product Overview
The WH06-1C is a Panasonic 06 series carbon film trimmer potentiometer designed for precise resistance adjustments. It offers a nominal resistance range from 100 to 1M with a resistance tolerance of 25% and a linear taper (B).
Product Attributes
- Brand: Panasonic
- Series: 06 Series
- Type: Carbon Film Trimmer Potentiometer
- Origin: China (implied by Chinese text)
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Product Name | WH06-1C (Panasonic Vertical 06) |
| Nominal Resistance | 100-1M |
| Resistance Tolerance | 25% |
| Residual Resistance | <20 for <1K, 2%R for >1K |
| Resistance Taper | Linear (B) |
| Rated Power | 0.1W |
| Max. Operating Voltage | 50V |
| Rotational Life | Max. 15% resistance change after 100 unloaded rotations |
| Load Life | Max. 15% resistance change after 3 hours at rated power |
| Rotational Angle | 21010 |
| Rotational Torque | 50250 gf.cm |
| Stop-end Strength | >500 gf.cm |
| Mechanical Strength | Bakelite Base not to be broken down under a force of 1 Kg |
| Operating Temperature | -5 to 70 |
| Temperature Characteristics | Resistance change within +5% to +30% after 5 hours at 70 |
| Humidity Characteristics | Max. 20% resistance change after 350 hours at 40 and 90% R.H. with rated power |
| Soldering Temperature | 250 |
| Soldering Time | 2 seconds |
2409272230_BOCHEN-WH06-1C-502-5K_C5205053.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible