<
>
Specifications
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
250mW
Number of Turns:
1
Resistance:
50kΩ
Mfr. Part #:
W206A-2-503(50K)
Model Number:
W206A-2-503(50K)
Package:
Through Hole
Key Attributes
Product Description
Product Overview
The W206 and W206A series glass glaze rotary preset potentiometers are designed for auxiliary adjustment in the circuits of televisions, monitors, and various electronic instruments. They are suitable for printed circuit board mounting.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Glass glaze
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Applicable Models | W206, W206A |
| Nominal Resistance Range | 500500K (Customizable for <500 and >500K per agreement) |
| Tolerance | 20% of nominal resistance |
| Rated Power | 0.25W |
| Resistance Taper | U12/U13 (B) |
| Taper Measurement Angle | 125 |
| Taper Specification | 4060% |
| Terminal Resistance (500R1K) | 10 |
Terminal Resistance (1K| 1%R | |
| Rated Voltage Formula | PR (V) |
| Maximum Operating Voltage | 100VAC or 100VDC |
| Rotational Life | 15% resistance change after 100 cycles |
| Rotation Noise | Within 5%R (Method B) |
| Temperature Coefficient (-25+75) | Within 250PPM/ |
| Rotational Angle | >250 |
| Rotational Torque | 5mN.m25mN.m |
| Resistance to Soldering Heat | 300, 3sec. 5%+0.1 |
| Rotational Stop Strength | 30mN.m |
| Heat Life Test (803, 50010 hrs) | Total resistance change: 5%; Rotation noise: 2 times of 4.7. |
| Heat Load Test (703, 50010 hrs, 1/3 rated voltage) | Total resistance change: 5%; Rotation noise: 2 times of 4.7. |
| Humidity Load Test (402, 90-95% RH, 1/3 rated voltage, 50010 cycles) | Total resistance change: 5%; Rotation noise: 2 times of 4.7. |
2210191730_BOCHEN-W206A-2-503-50K_C5205130.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible