Product Overview
The WXD3-13 series precision multi-turn wirewound potentiometers are designed for applications requiring precise adjustment and reliable performance. Featuring a 2W rated power, 10-turn rotation, and compact size, these potentiometers offer high accuracy and are available in various configurations to meet specific needs. They are suitable for a wide range of operating conditions and environments.
Product Attributes
- Brand: WXD3-13 Series
- Origin: Not specified
- Material: Not specified
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| General Characteristics | |
| Rated Power | 2W@+70, 0W@+125 |
| Operating Temperature Range | -55~+125 |
| Resistance Temperature Coefficient | ±100ppm/ |
| Total Mechanical Travel | 3600°±10° |
| Standard Packaging | 20 pcs/box |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Resistance Range | 100-100K |
| Resistance Tolerance | ±5% |
| Linearity | ±0.5% |
| Effective Electrical Travel | ≥3600°-10° |
| Terminal Resistance | ≤0.2%R or 5 |
| Insulation Resistance | ≥1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
| Mechanical Characteristics | |
| Starting Torque | ≤±36mNm |
| Stopping Torque | ≤±300mNm |
| Mechanical Durability | 10000 cycles, ΔR≤±3%R |
| Environmental Characteristics | |
| Temperature Variation | ΔR≤2%R, Δ(Uab/Uac)≤±1% |
| Shock | 390m/s2, 4000 cycles, R≤±1%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s2, 6h ΔR≤±1%R. Δ(Uab/Uac)≤±2% |
| Climate Sequence | ΔR≤±3%R, RI≥100M |
| 70 Electrical Endurance | 2W, 1000h, ΔR≤±3%R |
| Steady State Hot | ΔR≤±3%R, RI≥100M |
2509191200_BOCHEN-WXD3-13-2W-100R_C127105.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible