Product Overview
The WXD3-13 series precision multi-turn wirewound potentiometers are designed for applications requiring precise adjustment and reliable performance. Featuring a 2W rated power, 10-turn rotation, and compact size, these potentiometers offer high accuracy and are available in various sizes and customizable shaft options. They are suitable for demanding environments due to their robust construction and stable electrical and mechanical characteristics.
Product Attributes
- Brand: WXD3-13 Series
- Origin: Not specified
- Material: Not specified
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| General Features | |
| Rated Power | 2W@+70, 0W@+125 |
| Rotation | 10 turns |
| Total Mechanical Travel | 360010 |
| Operating Temperature Range | -55~+125 |
| Product Sizes | WXD3-13-16mm, WXD3-13-20mm |
| Customization | Support special customization (short shaft, long shaft, flat shaft, semi-circular shaft, 3 turns, 5 turns, etc.) |
| Tolerance (Unspecified) | 0.3mm |
| Electrical Characteristics | |
| Resistance Range | 100-100K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Linearity | 0.5% |
| Effective Electrical Travel | 3600-10 |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Rotational Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
| Environmental Characteristics | |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/ |
| Temperature Variation | R2%R, (Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles, R1%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R. (Uab/Uac)2% |
| Climatic Sequence | R3%R, RI100M |
| Electrical Endurance (70) | 2W, 1000h, R3%R |
| Mechanical Endurance | 10000 cycles, R3%R |
| Steady State Heat | R3%R, RI100M |
| Mechanical Characteristics | |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Standard Packaging | |
| Packaging | 20 pieces/box |
| Nominal Resistance Code Table | |
| Resistance () | Resistance Code |
| 100 | 101 |
| 220 | 221 |
| 470 | 471 |
| 1,000 | 102 |
| 2,200 | 222 |
| 4,700 | 472 |
| 10,000 | 103 |
| 22,000 | 223 |
| 47,000 | 473 |
| 100,000 | 104 |
2509191200_BOCHEN-WXD3-13-2W-1K_C127108.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible