Product Overview
The WXD3-13 series precision multi-turn wirewound potentiometers offer reliable performance with a compact size and high accuracy. Featuring a rated power of 2 watts and 10-turn rotation, these potentiometers are precisely adjustable and suitable for applications requiring fine control.
Product Attributes
- Brand: WXD3-13
- Customization: Support for special customizations including short shaft, long shaft, flat shaft, semi-circular shaft, 3-turn, and 5-turn options.
- Manufacturing Tolerance: All unspecified tolerances in diagrams are 0.3mm.
Technical Specifications
| Model | Rated Power | Operating Temperature Range | Resistance Temperature Coefficient | Mechanical Durability | Electrical Durability | Resistance Range | Linearity | Terminal Resistance | Standard Packaging |
| WXD3-13 Series | 2W@+70, 0W@+125 | -55~+125 | 100ppm/ | 10000 cycles, R3%R | 2W, 1000h, R3%R | 100-100K | 0.5% | 0.2%R or 5 | 20 pcs/box |
| Parameter | Specification |
| Total Mechanical Travel | 360010 |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Temperature Change | R2%R, (Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles, R1%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R. (Uab/Uac)2% |
| Climate Sequence | R3%R, RI100M |
| Steady State Heat | R3%R, RI100M |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Effective Electrical Travel | 3600-10 |
| Turning Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
| Resistance () | Resistance Code |
| 100 | 101 |
| 220 | 221 |
| 470 | 471 |
| 1,000 | 102 |
| 2,200 | 222 |
| 4,700 | 472 |
| 10,000 | 103 |
| 22,000 | 223 |
| 47,000 | 473 |
| 100,000 | 104 |
2509191200_BOCHEN-WXD3-13-2W-2-2K_C127109.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible