Precision Multi-turn Wirewound Potentiometer WXD3-13 Series
The WXD3-13 series precision multi-turn wirewound potentiometers offer reliable performance with a compact size and high accuracy. Featuring a rated power of 2 watts and 10 rotary turns, these potentiometers are designed for precise adjustability. They are suitable for applications requiring stable and accurate resistance control.
Product Attributes
- Brand: WXD3-13 Series
- Origin: Not specified
- Material: Not specified
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Rated Power | 2W@+70, 0W@+125 |
| Operating Temperature Range | -55~+125 |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/ |
| Temperature Variation | R2%R, (Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s, 4000cycles, R1%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R. (Uab/Uac)2% |
| Climatic Sequence | R3%R, RI100M |
| Electrical Endurance | 2W, 1000h, R3%R |
| Mechanical Endurance | 10000 cycles, R3%R |
| Steady State Heat | R3%R, RI100M |
| Total Mechanical Travel | 360010 |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Nominal Resistance Range | 100-100K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Linearity | 0.5% |
| Effective Electrical Travel | 3600-10 |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Rotation Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
| Standard Packaging | 20 pieces/box |
Note: All unspecified tolerances in the diagrams are 0.3mm.
Ordering Guide
Model: WXD3-13
Resistance Code: (See table below)
| Resistance () | Resistance Code |
|---|---|
| 100 | 101 |
| 220 | 221 |
| 470 | 471 |
| 1,000 | 102 |
| 2,200 | 222 |
| 4,700 | 472 |
| 10,000 | 103 |
| 22,000 | 223 |
| 47,000 | 473 |
| 100,000 | 104 |
Special Customization Supported: Short shaft, long shaft, flat shaft, semi-circular shaft, 3 turns, 5 turns, etc.
2509191200_BOCHEN-WXD3-13-2W-4-7K_C127111.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible