Product Overview
The WXD3-12 series is a precision multi-turn wirewound potentiometer designed for applications requiring reliable and accurate resistance adjustment. It features a 1W rated power, 5-turn rotation, and is known for its compact size, high precision, and dependable performance. Special customizations for shaft types and turn counts are available.
Product Attributes
- Brand: Bochen
- Origin: Sichuan, China
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| General Specifications | |
| Model Series | WXD3-12 |
| Rated Power | 1W @ +70, 0W @ +125 |
| Operating Temperature Range | -55 to +125 |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/ |
| Total Mechanical Travel | 1800 10 |
| Standard Packaging | 20 pcs/box |
| Special Customization | Short shaft, long shaft, flat shaft, semi-circular shaft, 3-turn, etc. |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Resistance Range | 100 - 47K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Linearity | 0.5% |
| Effective Electrical Travel | 1800-10 |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Mechanical Characteristics | |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Mechanical Durability | 10000 cycles, R3%R |
| Environmental Characteristics | |
| Temperature Change | R2%R, (Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles, R1%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R, (Uab/Uac)2% |
| Climatic Sequence | R3%R, RI100M |
| 70 Electrical Endurance | 1W, 1000h, R3%R |
| Steady State Heat | R3%R, RI100M |
Company Website: www.bochen.cn
Email: sales@bochen.cn
Phone: 028-66777736
Address: No. 29, Hegang Road, South Area, Modern Industrial Port, Pidu District, Chengdu City, Sichuan Province
2511110935_BOCHEN-WXD3-12-2W-47K_C127125.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible