Product Overview
The 534 Series Precision Wirewound Potentiometer offers reliable, high-precision performance in a compact size. With a 2-watt power rating and 10-turn rotation, it is ideal for applications requiring fine adjustment and stable operation. Special custom options are available to meet diverse design needs.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Not specified
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Model | Rated Power | Rotation | Temperature Range | Resistance Tolerance | Linearity | Mechanical Durability | Standard Packaging |
| 534 Series | 2W@+70, 0W@+125 | 10 Turns (360010) | -55~+125 | 5% | 0.5% | 10000 cycles, R3%R | 20 pcs/box; 50 pcs/box |
| Parameter | Specification |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/ |
| Temperature Variation | R2%R, (Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles, R1%R |
| Vibration | 10-50Hz, 0.75mm or 98m/s, 6h R1%R, (Uab/Uac)2% |
| Climatic Sequence | R3%R, RI100M |
| 70 Electrical Endurance | 2W, 1000h, R3%R |
| Steady State Heat | R3%R, RI100M |
| Total Mechanical Travel | 360010 |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Effective Electrical Travel | 3600-10 |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Rotation Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
| Nominal Resistance () | Resistance Code |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1,000 | 102 |
| 2,000 | 202 |
| 5,000 | 502 |
| 10,000 | 103 |
| 20,000 | 203 |
| 50,000 | 503 |
| 100,000 | 104 |
2512011519_BOCHEN-534-10K_C127133.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible