Product Overview
The RV24 series single-turn carbon film potentiometer offers reliable performance with precise adjustability. It features a compact size, high accuracy, and a rated power of 1 watt. This potentiometer is suitable for various applications requiring single-turn adjustment and is available with special customized shaft options.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Carbon Film
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Rated Power | 1W (Max. working voltage 300V) |
| Operating Temperature Range | -10+85 |
| Resistance Temperature Coefficient | 400ppm/ |
| Temperature Variation | -10+85, 5 no-load cycles, R/R10% |
| Vibration | (10-55HZ, amplitude 1.5mm), 3 directions, 2H each direction, R/R2.5% |
| Electrical Durability (at rated load) | 1000h; R/R10% |
| Mechanical Durability | 15000 cycles, R/R7% |
| Total Mechanical Travel | 3005 |
| Starting Torque | 10mN.m |
| Stopping Torque | 15mN.m |
| Standard Packaging | 10pcs/20pcs (per box) |
| Solder Heat Resistance | 350, 3 seconds |
| Nominal Resistance Range | 50-2M (B taper), 1k-2M (A, C taper) |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | 3 Max |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 3%R or 5 |
| Insulation Resistance | 100M, 1000Vdc, 1 minute |
| Dielectric Strength | 101.3kPa, 500Vac; 8.5kPa, 250Vac |
| Withstand Voltage | 1000Vac (1 minute) |
| Effective Electrical Travel | 28010 |
| Shaft Type | 20mm Shaft, Single Shaft, Panel Mount |
| Model Example | RV24YN-20S-B103 |
| Tolerance (unmarked on drawing) | 0.3mm |
| Special Customization Available | Short shaft, Long shaft, Flat shaft, Semi-circular shaft, etc. |
2512011519_BOCHEN-RV24YN-20S-B101_C127167.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible