<
>
Specifications
Voltage Rating:
450V
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/℃
Power(Watts):
1.5W
Number of Turns:
10
Resistance:
1kΩ
Mfr. Part #:
WXD3-11-1K
Model Number:
WXD3-11-1K
Package:
Through Hole
Key Attributes
Product Description
Product Overview
The WXD3-11 is a precision multi-turn wire-wound potentiometer designed for applications requiring accurate resistance control. It offers a wide resistance range and tight tolerances, making it suitable for various electronic and industrial uses.
Product Attributes
- Brand: (Not specified)
- Origin: (Not specified)
- Material: Wire-wound
- Color: (Not specified)
- Certifications: (Not specified)
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Nominal Resistance Range | 10050K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Taper | Linear |
| Terminal Resistance | 2%R or 5 (whichever is greater) |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 5%R or 5 |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 500V, 8.5kPa 315V |
| Power Rating | 1.5W (10 turns) |
| Equivalent Noise Resistance (ENR) | 100 |
| Electrical Travel | 36005 |
| Mechanical Travel | 360015 |
| Insulation Resistance | 1000M (500V.D.C.) |
| Dielectric Strength | 1000V.A.C. for 1 minute |
| Starting Torque | 3mNm (30gfcm) |
| Stopping Torque | Approx. 0.15Nm (1.5kgfcm) |
| Max Torque for Mounting Nut | 0.8Nm (8kgfcm) |
| Maximum Operating Voltage | 450V |
| Resistance Temperature Coefficient | 50ppm./ |
| Packaging Specification | 10PCS/box |
2204281616_BOCHEN-WXD3-11-1K_C2910006.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible