<
>
Specifications
Voltage Rating:
450V
Tolerance:
±5%
Temperature Coefficient:
±50ppm/℃
Power(Watts):
1.5W
Number of Turns:
10
Resistance:
2kΩ
Mfr. Part #:
WXD3-11-2K
Model Number:
WXD3-11-2K
Package:
Through Hole
Key Attributes
Product Description
WXD3-11 Precision Multi-turn Wirewound Potentiometer
The WXD3-11 is a precision multi-turn wirewound potentiometer designed for applications requiring accurate resistance control. Its robust construction and reliable performance make it suitable for various industrial and electronic uses.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Wirewound
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Nominal Resistance Range | 10050K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Terminal Resistance | 2%R or 5 (whichever is greater) |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 5%R or 5 |
| Withstanding Voltage | 101.3kPa 500V, 8.5kPa 315V |
| Power Rating | 1.5W (10 turns) |
| Equivalent Noise Resistance (ENR) | <100 |
| Electrical Travel | 36005 |
| Mechanical Travel | 360015 |
| Insulation Resistance | >1000M (500V.D.C.) |
| Dielectric Strength | 1000V.A.C. for 1 minute |
| Starting Torque | <3mNm (30gfcm) |
| Stopping Torque | Approx. 0.15Nm (1.5kgfcm) |
| Max. Torque for Mounting Nut to Bushing | <0.8Nm (8kgfcm) |
| Maximum Operating Voltage | 450V |
| Resistance Temperature Coefficient | 50ppm./ |
| Packaging Specification | 10PCS/box |
2204281616_BOCHEN-WXD3-11-2K_C2910007.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible