Product Overview
The WH06-2C Panasonic 06 Series carbon film trimmer potentiometer offers reliable performance for various electronic applications. Designed for precision adjustments, it features a linear taper and a rated power of 0.1W, with an operating voltage not exceeding 50V.
Product Attributes
- Brand: Panasonic
- Model Series: 06 Series
- Type: Carbon Film Trimmer Potentiometer
- Origin: China (implied by text)
Technical Specifications
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Electrical Characteristics | |
| Commodity | WH06-2C (Panasonic Horizontal 06) |
| Nominal Resistance | 100-1M |
| Resistance Tolerance | 25% |
| Residual Resistance | <20 for 1K; 2%R for >1K |
| Resistance Taper | Linear (B) |
| Rated Power | 0.1W |
| Operating Voltage | Max. 50V |
| Rotational Life | Max. 15% change in resistance after 100 unloaded rotations |
| Load Life | Max. 15% change in resistance after 3 hours loaded at rated power |
| Mechanical Characteristics | |
| Rotational Angle | 21010 |
| Rotational Torque | 50250gf.cm |
| Stop-end Strength | 500gf.cm |
| Mechanical Strength | Bakelite Base not to be broken down under a force of 1 Kg. |
| Climatic Characteristics | |
| Operating Temperature | -5--70 |
| Temperature Characteristics | Resistance change within +530% after 5 hours at 70 |
| Humidity Characteristics | Maximum resistance change within 20% after 350 hours at 40 and 90% R.H. with rated power applied |
| Soldering Conditions | |
| Soldering Temperature | 250 |
| Soldering Time | 2 seconds |
2409272230_BOCHEN-WH06-2C-102-1K_C5205040.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible