<
>
Specifications
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
250mW
Number of Turns:
1
Resistance:
2kΩ
Mfr. Part #:
W206A-2-202(2K)
Model Number:
W206A-2-202(2K)
Package:
Through Hole
Key Attributes
Product Description
Product Overview
The W206 and W206A series glass glaze rotary preset potentiometers are designed for auxiliary adjustment in the circuits of televisions, monitors, and various electronic instruments. They are suitable for printed circuit board mounting.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Glass glaze
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Applicability | W206, W206A |
| Nominal Resistance Range | 500500K (20% tolerance). Special values available upon agreement. |
| Rated Power | 0.25W |
| Resistance Taper | U12/U13 (B) with a measuring angle of 125 and a specification of 40-60% |
| Terminal Resistance | 10 for 500R1 K; 1%R for 1K |
| Rated Voltage | Calculated as P*R (V), but capped at the maximum operating voltage. |
| Maximum Operating Voltage | 100VAC or 100VDC |
| Rotational Life | Resistance change within 15% after 100 cycles. |
| Rotational Noise | Within 5%R (Method B) |
| Temperature Coefficient | 250PPM/ (at -25+75) |
| Mechanical Rotation Angle | >250 |
| Rotational Torque | 5mN.m25mN.m |
| Solder Heat Resistance | 5%+0.1 at 300 for 3 sec. |
| Rotational Stop Strength | 30mN.m |
| Heat Life Test (803, 50010 hrs) | Total resistance change within 5%; rotational noise 2x specified value. |
| Heat Load Test (703, 50010 hrs, 1/3 rated voltage) | Total resistance change within 5%; rotational noise 2x specified value. |
| Damp Heat Load Test (402, 90-95% RH, 1/3 rated voltage, 50010 cycles) | Total resistance change within 5%; rotational noise 2x specified value. |
2210191730_BOCHEN-W206A-2-202-2K_C5205126.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible