<
>
Specifications
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
250mW
Number of Turns:
1
Resistance:
100kΩ
Mfr. Part #:
W206A-2-104(100K)
Model Number:
W206A-2-104(100K)
Package:
Through Hole
Key Attributes
Product Description
Product Overview
The W206 and W206A series glass glaze rotary preset potentiometers are designed for auxiliary adjustment in circuits of televisions, monitors, and various electronic instruments. They are suitable for printed circuit board mounting.
Product Attributes
- Brand: W206, W206A
- Material: Glass Glaze
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Applicable Models | W206, W206A |
| Nominal Resistance Range | 500500K (customizable for <500 and >500K) |
| Tolerance | 20% of nominal resistance |
| Rated Power | 0.25W |
| Resistance Taper | U12/U13 B (125 measurement angle, 40-60% specification) |
| Terminal Resistance | 10 for 500R1K; 1%R for 1K |
| Rated Voltage | P*R (V), capped by Maximum Operating Voltage |
| Maximum Operating Voltage | 100VAC or 100VDC |
| Rotational Life | Resistance change within 15% after 100 cycles |
| Rotation Noise | Within 5%R (Method B) |
| Temperature Coefficient | 250PPM/ (-25 to +75) |
| Rotational Angle | >250 |
| Rotational Torque | 5mN.m25mN.m |
| Solder Heat Resistance | 300 for 3 seconds, change 5%+0.1 |
| Rotational Stop Strength | 30mN.m |
| Heat Life Test (803, 50010 hrs) | Total resistance change within 5%; Rotation noise 2x specified value |
| Thermal Load Test (703, 50010 hrs, 1/3 rated voltage) | Total resistance change within 5%; Rotation noise 2x specified value |
| Humidity Load Test (402, 90-95% RH, 1/3 rated voltage) | Total resistance change within 5%; Rotation noise 2x specified value |
2210191730_BOCHEN-W206A-2-104-100K_C5205131.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible