<
>
Specifications
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
250mW
Number of Turns:
1
Resistance:
200kΩ
Mfr. Part #:
W206A-2-204(200K)
Model Number:
W206A-2-204(200K)
Package:
Through Hole
Key Attributes
Product Description
Product Overview
The W206 and W206A series are glass glaze rotary preset potentiometers designed for auxiliary adjustment in the circuits of televisions, displays, and various electronic instruments. They are suitable for printed circuit board mounting.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Glass glaze
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Applicable Models | W206, W206A |
| Nominal Resistance Range | 500500K (20% tolerance). Special resistance values available upon agreement. |
| Rated Power | 0.25W |
| Resistance Taper | U12/U13 (B) with a measuring angle of 125 and a specification of 40-60% |
| Terminal Resistance | 10 for 500R1 K; 1%R for 1K |
| Rated Voltage | P*R (V), capped by the maximum operating voltage |
| Maximum Operating Voltage | 100VAC or 100VDC |
| Rotational Life | Resistance change within 15% after 100 cycles |
| Rotational Noise | Within 5%R (Method B) |
| Temperature Coefficient | 250PPM/ (-25+75) |
| Mechanical Angle of Rotation | >250 |
| Rotational Torque | 5mN.m25mN.m |
| Solder Heat Resistance | 300 for 3sec., change 5%+0.1 |
| Rotational Stop Strength | 30mN.m |
| Heat Life Test (803, 50010 hours) | Total resistance change within 5%, rotational noise 2x specified value (4.7) |
| Heat Load Test (703, 50010 hours, 1/3 rated voltage applied) | Total resistance change within 5%, rotational noise 2x specified value (4.7) |
| Humidity Load Test (402, 90-95% RH, 1/3 rated voltage applied for 1.5 hours, then 0.5 hours off, 50010 cycles) | Total resistance change within 5%, rotational noise 2x specified value (4.7) |
2210191730_BOCHEN-W206A-2-204-200K_C5205132.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible