<
>
Specifications
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±250ppm/℃
Power(Watts):
500mW
Number of Turns:
30
Resistance:
2MΩ
Mfr. Part #:
3296W-1-205
Model Number:
3296W-1-205
Package:
Through Hole-3P,9.5x4.9mm
Key Attributes
Product Description
Product Overview
The BOCHEN 3296W is a cermet trimmer potentiometer designed for precise resistance adjustments. It features a glass glaze element, offering stable performance across a wide temperature range and good electrical characteristics.
Product Attributes
- Brand: (BOCHEN)
- Model: 3296W
Technical Specifications
| Characteristic | Specification |
| Nominal Resistance Range | 102M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | 5%R or 5 |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 5%R or 5 |
| Withstand Voltage | 640Vac |
| Insulation Resistance | Ri1G (100Vdc) |
| Effective Electrical Travel | >70% of total mechanical travel |
| Limit Current of Moving Contact | 100mA |
| Rated Power (at 70) | 0.5W (315V max) |
| Rated Power (at 125) | 0W |
| Temperature Range | -55 to +125 |
| Temperature Coefficient (TCR) | 250ppm/ |
| Vibration Resistance | 10-500Hz, 0.75mm, 6h (R5%R, electrical interruption 100/s) |
| Shock Resistance | 390m/S, 4000 times (R5%R) |
| Climate Category | IEC68-2-2 etc (R10%R, R1100M) |
| Electrical Endurance (at 70) | 0.5W, 1000h (R10%R, CRV3%R or 5) |
| Steady Damp-Heat | IEC68-2-3, Ca, 96h (R10%R, R1100M) |
| Total Mechanical Travel | 302 turns |
| Starting Torque | 30mN.m |
| Standard Packaging | 50pcs/tube |
| Marking | Resistance code, product model. Resistance tolerance (10%) is not marked. |
2410121534_BOCHEN-3296W-1-205_C118923.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible