<
>
Specifications
Voltage Rating:
50V
Tolerance:
±25%
Power(Watts):
100mW
Resistance:
500kΩ
Mfr. Part #:
RM065-504(500K)
Model Number:
RM065-504(500K)
Package:
Through Hole,7.3x6.4mm
Key Attributes
Product Description
RM065 Carbon Film Trimmer Potentiometer
The RM065 is a carbon film trimmer potentiometer designed for applications requiring precise resistance adjustments. It offers a range of nominal resistances and is built to withstand typical operating conditions.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Carbon Film, Bakelite Base
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Nominal Resistance | 100-1M |
| Resistance Tolerance | 25% |
| Residual Resistance | <20 for 1K; <2%R for >1K |
| Resistance Taper | Linear (B) |
| Rated Power | 0.1W |
| Operating Voltage | 50V Max. |
| Rotational Life | Max. 15% change in resistance after 100 unloaded rotations. |
| Load Life | Max. 15% change in resistance after 3 hours loaded at rated power. |
| Rotational Angle | 21010 |
| Rotational Torque | 50250gf.cm |
| Stop-end Strength | 500gf.cm |
| Mechanical Strength | Bakelite Base not to be broken down under a force of 1 Kg. |
| Operating Temperature | -5--70 |
| Temperature Characteristics | Resistance change within +5%30% after 5 hours at 70. |
| Humidity Characteristics | Maximum resistance change within 20% after 350 hours at 40 and 90% R.H. under rated power. |
| Soldering Temperature | 250 |
| Soldering Time | 2 seconds |
2409272303_BOCHEN-RM065-504-500K_C5205026.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible