<
>
Specifications
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
250mW
Number of Turns:
1
Resistance:
10kΩ
Mfr. Part #:
W206A-2-103(10K)
Model Number:
W206A-2-103(10K)
Package:
Through Hole
Key Attributes
Product Description
Product Overview
The W206 and W206A series glass glaze rotary preset potentiometers are designed for auxiliary adjustment in the circuits of televisions, monitors, and various electronic instruments. They are suitable for printed circuit board installation.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Glass glaze
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | W206, W206A |
| Nominal Resistance Range | 500500K (20% tolerance). Special values available upon agreement. |
| Rated Power | 0.25W |
| Resistance Taper | U12/U13 (B) with a measuring angle of 125, specification 4060% |
| Terminal Resistance | 10 for 500R1 K; 1%R for 1K |
| Rated Voltage | P*R (V), capped by maximum usage voltage |
| Maximum Usage Voltage | 100VAC or 100VDC |
| Rotational Life | 15% resistance change after 100 cycles |
| Rotational Noise | Within 5%R (Method B) |
| Temperature Coefficient | 250PPM/ (-25+75) |
| Mechanical Rotation Angle | >250 |
| Rotational Torque | 5mN.m25mN.m |
| Resistance to Soldering Heat | 5%+0.1 at 300 for 3 sec. |
| Rotational Stop Strength | 30mN.m |
| Heat Life Characteristic (803, 50010 hrs) | Total resistance change 5%; Rotational noise 2x specified value in 4.7. |
| Heat Load Characteristic (703, 50010 hrs, 1/3 rated voltage DC) | Total resistance change 5%; Rotational noise 2x specified value in 4.7. |
| Damp Heat Load Characteristic (402, 90-95% RH, 1/3 rated voltage DC for 1.5 hrs, then 0.5 hrs off, 50010 cycles) | Total resistance change 5%; Rotational noise 2x specified value in 4.7. |
2210191730_BOCHEN-W206A-2-103-10K_C5205128.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible