<
>
Specifications
Voltage Rating:
-
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±250ppm/℃
Power(Watts):
500mW
Number of Turns:
-
Resistance:
500kΩ
Mfr. Part #:
WI-11-504
Model Number:
WI-11-504
Package:
Through Hole
Key Attributes
Product Description
WI 11 Pre-set Potentiometer
The WI 11 is a pre-set potentiometer designed for precise resistance adjustment. It offers a wide range of resistance values and tight tolerances, making it suitable for various electronic applications requiring accurate control.
Product Attributes
- Brand: (BOCHEN)
- Origin:
- Model: WI 11
Technical Specifications
| Characteristic | Specification |
|---|---|
| Electrical Characteristics | |
| Range of normal resistance | 100500K |
| Resistance tolerance | 10% |
| Termial resistance | 1%R or 2 (whichever is greater) |
| Contact resistance variation (CRV) | 1%R or 2 |
| Withstand Voltage | 101.3kPa: 500V; 8.5kPa: 350V |
| Insulation resistance (Ri) | 1G (100Vac) |
| Effective electrical travel | 23010 |
| Environmental Characteristics | |
| Rated Power (315V max) | 0.5W at 70, 0W at 125 |
| Temperature range | -55 to +125 |
| Temperature coefficient (TCR) | 250ppm/ |
| Temperature variation | R(2%R+0.1), (Uab/Uac)1%R |
| Collision | 390m/S for 4000 cycles, R1%R |
| Electrical endurance at 70 | 0.5W, 1000h, R10%R, (Uab/Uac)10% |
| Mechanical Endurance | 200 cycles, R10%R |
| Steady damp-heat | R3%R, R1100M |
| Physical Characteristics | |
| Total Mechanical Travel | 24010 |
| Starting Torque | 20mN.m |
| Clutch Torque | 50mN.m |
| Standard Packaging | 10PCS/tube |
| Markings | Resistance tolerance (10% not marked), resistance code, product model |
Resistance Code Table
| Resistance () | Resistance Code |
|---|---|
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1,000 | 102 |
| 2,000 | 202 |
| 5,000 | 502 |
| 10,000 | 103 |
| 20,000 | 203 |
| 25,000 | 253 |
| 50,000 | 503 |
| 100,000 | 104 |
| 200,000 | 204 |
| 250,000 | 254 |
| 500,000 | 504 |
2410121320_BOCHEN-WI-11-504_C2909997.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible