<
>
Specifications
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
250mW
Number of Turns:
1
Resistance:
100kΩ
Mfr. Part #:
PT15-N-V-104(100K)
Model Number:
PT15-N-V-104(100K)
Key Attributes
Product Description
Product Overview
The PT15 is an integrally molded sealed potentiometer designed for precise resistance control. It features a linear taper and is suitable for applications requiring stable electrical and mechanical performance.
Product Attributes
- Brand: Toproot
- Origin: China (implied by language and content)
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Electrical Characteristics | |
| Total Resistance | 100K (Example value, refer to Resistance SR code table for others) |
| Resistance Taper | Linear (B) |
| Total Resistance Tolerance | 10% |
| Rated Power | 0.25W (at 50) |
| Residual Resistance | 20 Max (between R1-R2 and R2-R3) |
| Rotation Noise | 100mV |
| Electrical Rotation Angle | 200 20 |
| Max Operating Voltage | 250V DC (between R1-R3) |
| Mechanical Characteristics | |
| Total Rotation Angle | 265 5 |
| Rotation Torque | 50-250 gf.cm (at 5-35C, 60/s) |
| Stop Torque | 1 kgf.cm (after 10 seconds) |
| Other | |
| Rotation Life | 10,000 rotations (Total resistance change (15%R+0.5), Rotation noise 100mV) |
| Terminal Strength | No poor contact or loosening after welding (350, 3.5 seconds) |
| Soldering Ability | Tin coverage > 90% (Dip at 2605 for 20.5 seconds) |
Resistance SR Code Table
| Resistance | Code |
| 100 | 101 |
| 500 | 501 |
| 1K | 102 |
| 2K | 202 |
| 3.3K | 332 |
| 4.7K | 472 |
| 5K | 502 |
| 10K | 103 |
| 20K | 203 |
| 22K | 223 |
| 47K | 473 |
| 50K | 503 |
| 100K | 104 |
| 200K | 204 |
| 250K | 254 |
| 500K | 504 |
| 1M | 105 |
| 2M | 205 |
| 2.2M | 225 |
2510201700_BOCHEN-PT15-N-V-104-100K_C5205109.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible