<
>
Specifications
Voltage Rating:
50V
Tolerance:
±25%
Power(Watts):
100mW
Resistance:
1kΩ
Mfr. Part #:
RM065-102(1K)
Model Number:
RM065-102(1K)
Package:
Through Hole,7.3x6.4mm
Key Attributes
Product Description
RM065 Carbon Film Trimmer Potentiometer
The RM065 is a carbon film trimmer potentiometer designed for various electronic applications. It offers reliable electrical, mechanical, and climatic characteristics suitable for precise resistance adjustments.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Carbon film, Bakelite Base
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Resistance | 100-1M |
| Resistance Tolerance | 25% |
| Residual Resistance | <20 for 1K; <2%R for >1K |
| Resistance Taper | Linear (B) |
| Rated Power | 0.1W |
| Max. Operating Voltage | 50V |
| Rotational Life | Max. 15% resistance change after 100 unloaded rotations |
| Load Life | Max. 15% resistance change after 3 hours loaded |
| Mechanical Characteristics | |
| Rotational Angle | 21010 |
| Rotational Torque | 50250gf.cm |
| Stop-end Strength | 500gf.cm |
| Mechanical Strength | Bakelite Base not to be broken down under a force of 1 Kg |
| Climatic Characteristics | |
| Operating Temperature | -5--70 |
| Temperature Characteristics | Resistance change within +530% after 5 hours at 70 |
| Humidity Characteristics | Max. 20% resistance change after 350 hours at 40 and 90% R.H. (under rated power) |
| Soldering Conditions | |
| Soldering Temperature | 250 |
| Soldering Time | 2 seconds |
2409272303_BOCHEN-RM065-102-1K_C5205018.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible