Product Overview
The 7286 Series Precision Wirewound Potentiometer offers reliable and accurate performance with a compact design. It features a rated power of 2 watts and 10-turn rotation, making it suitable for precise adjustments. Special customization options are available to meet specific application needs.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Not specified
- Color: Not specified
- Certifications: Not specified
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Rated Power | 2W@+70, 0W@+125 |
| Operating Temperature Range | -55~+125 |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/ |
| Temperature Variation | R2%R, (Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles, R1%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R. (Uab/Uac)2% |
| Climatic Sequence | R3%R, RI100M |
| 70 Electrical Endurance | 2W, 1000h, R3%R |
| Mechanical Endurance | 10000 cycles, R3%R |
| Steady State Heat | R3%R, RI100M |
| Total Mechanical Travel | 360010 |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Nominal Resistance Range | 100-100K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Linearity | 0.5% |
| Effective Electrical Travel | 3600-10 |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Rotation Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
| Standard Packaging | 20 pcs/box; 50 pcs/box |
2512011519_BOCHEN-7286-10K_C127163.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible