Product Overview
The BOCHEN () 3296W-B is a glass glaze preset potentiometer designed for precise resistance adjustment. It offers a wide resistance range, tight tolerance, and reliable performance across various environmental conditions, making it suitable for demanding electronic applications.
Product Attributes
- Brand: (BOCHEN)
- Origin: (Chengdu Guosheng Technology Co., Ltd.)
- Model: 3296W-B
- Material: Glass Glaze
- Certifications: Meets IEC68-2-2 etc.
Technical Specifications
| Characteristic | Specification |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Resistance Range | 502M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | 5%R or 5 |
| Contact Resistance Variation (CRV) | CRV5% or 5 |
| Withstand Voltage | 640Vac |
| Insulation Resistance | Ri1G (100Vdc) |
| Effective Electrical Travel | >70% of total mechanical travel |
| Limit Current of Moving Contact | 100mA |
| Environmental Characteristics | |
| Rated Power | 0.5W (at 70), 0W (at 125) (315V max) |
| Temperature Range | -55 to +125 |
| Temperature Coefficient (TCR) | 250ppm/ |
| Temperature Variation | R5%R, (Uab/Uac)5% (after 5 cycles of -55 for 30min and +125 for 30min) |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac)100s/s (electrical interruption) |
| Collision | 390m/S, 4000 times; R5%R |
| Climate Category | Meets IEC68-2-2 etc.; R10%R, R1100M |
| Electrical Endurance at 70 | 0.5W, 1000h; R10%R, CRV3%R or 5 |
| Steady Damp-Heat | IEC68-2-3, Ca, 96h; R10%R, R1100M |
| Physical Characteristics | |
| Total Mechanical Travel | 302 turns |
| Starting Torque | 30mN.m |
| Standard Packaging | 50 pcs. per tube |
| Marking | Resistance tolerance (10% not marked), resistance code, product model |
2410121337_BOCHEN-3296W-1-104-8mm_C330435.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible