Product Overview
The 7286 Series Precision Wirewound Potentiometer offers reliable performance with high accuracy in a compact size. It features a 2W rated power and 10-turn rotation, making it suitable for applications requiring precise adjustment. Special customization options are available.
Product Attributes
- Brand: (Not specified)
- Origin: Sichuan, China
- Certifications: (Not specified)
Technical Specifications
| Model | Resistance () | Resistance Code | Rated Power | Operating Temperature Range | Resistance Temperature Coefficient | Linearity | Effective Electrical Travel | Standard Packaging |
| 7286 | 100-100K | 101-104 | 2W@+70, 0W@+125 | -55~+125 | 100ppm/ | 0.5% | 3600-10 | 20pcs/box; 50pcs/box |
| Parameter | Specification |
| Temperature Change | R2%R(Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s2, 4000cycles, R1%R |
| Vibration | 10-500Hz,0.75mm, or 98m/s2, 6hR1%R. (Uab/Uac)2% |
| Climatic Sequence | R3%R, RI100M |
| 70 Electrical Endurance | 2W, 1000h, R3%R |
| Mechanical Durability | 10000 cycles, R3%R |
| Steady State Heat | R3%R, RI100M |
| Total Mechanical Travel | 360010 |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Rotation Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
2412200940_BOCHEN-7286-100K_C127166.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible