Precision Wirewound Potentiometer Series 3590
The 3590 series precision wirewound potentiometers offer reliable performance with high accuracy and a compact size. Featuring a 2-watt rated power and 10-turn rotation, these potentiometers are ideal for applications requiring precise adjustability. Special customizations such as short/long/flat/semi-circular shafts, 3-turn, 5-turn, and waterproof versions are available. All unspecified tolerances in diagrams are 0.3mm.
Product Attributes
- Brand: Bochen (implied from website)
- Origin: China (implied from address)
- Special Customizations Available: Short shaft, long shaft, flat shaft, semi-circular shaft, 3-turn, 5-turn, waterproof.
Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Electrical Characteristics | |
| Rated Power | 2W@+70, 0W@+125 |
| Resistance Range | 100-100K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Linearity | 0.5% |
| Effective Electrical Travel | 3600-10 |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | RI1G |
| Withstand Voltage | 101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V |
| Mechanical Characteristics | |
| Total Mechanical Travel | 360010 |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
| Mechanical Durability | 10000 cycles, R3%R |
| Environmental Characteristics | |
| Operating Temperature Range | -55~+125 |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm/ |
| Temperature Variation | R2%R, (Uab/Uac)1% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles, R1%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R. (Uab/Uac)2% |
| Climate Sequence | R3%R, RI100M |
| 70 Electrical Endurance | 2W, 1000h, R3%R |
| Steady State Heat | R3%R, RI100M |
| Standard Packaging | 20 pcs/box; 50 pcs/box |
| Resistance Code Table | |
| Resistance () | Resistance Code |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1,000 | 102 |
| 2,000 | 202 |
| 5,000 | 502 |
| 10,000 | 103 |
| 20,000 | 203 |
| 50,000 | 503 |
| 100,000 | 104 |
2504101957_BOCHEN-3590S-2-502L_C127142.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible