Product Overview
The 3590S multi-turn precision wirewound potentiometer from Chengdu Guosheng Technology Co., Ltd., under the brand BOCHEN, is designed for applications requiring high precision and durability. It offers a wide resistance range, excellent linearity, and robust performance under various environmental conditions, making it suitable for demanding industrial and scientific applications.
Product Attributes
- Brand: (BOCHEN)
- Origin: (Chengdu Guosheng Technology Co., Ltd.)
- Model: 3590S-2
- Packaging: 20 pieces/box
Technical Specifications
| Characteristic | Specification |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Resistance Range | 100100K |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Independent Linearity | 0.25% |
| Effective Electrical Travel | 360010 |
| Terminal Resistance | 0.2%R or 5 |
| Rotational Noise | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | R11G |
| Withstand Voltage | 101.3Pa 710V, 8.5kPa 470V |
| Environmental Characteristics | |
| Rated Power (Max. Operating Voltage 315V) | +70, 2W |
| Operating Temperature Range | 55125 |
| Resistance Temperature Coefficient | 100ppm |
| Temperature Variation | R2R, (UabUac)1 |
| Shock | 390ms2, 4000 times, R1R |
| Vibration | 10500HZ, 0.75mm or 98m/s2, 6h, R1R, (UabUac)2 |
| Climatic Sequence | R3R, R1100M |
| Thermal Endurance at 70 | 2W, 1000h, R3R |
| Mechanical Endurance | 10000 cycles, R3R |
| Damp Heat, Steady State | R3R, R1100M |
| Physical Characteristics | |
| Total Mechanical Travel | 360010 |
| Starting Torque | 36mNm |
| Stopping Torque | 300mNm |
2103181405_BOCHEN-3590S-2-103L_C127143.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible