Product Overview
RM065 Carbon Film Trimmer Potentiometer offers reliable electrical, mechanical, and climatic characteristics for various applications. It features a nominal resistance range from 100 to 1M with a tolerance of 25% and a linear taper (B). Rated for 0.1W and a maximum operating voltage of 50V, it provides a rotational life of 100 unloaded rotations with a maximum resistance change of 15%. The trimmer is designed for a rotational angle of 21010 and a rotational torque of 50-250 gf.cm. It operates within a temperature range of -5 to 70 and is suitable for soldering at 250 for 2 seconds.
Product Attributes
- Type: Carbon Film Trimmer Potentiometer
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Nominal Resistance | 100-1M |
| Resistance Tolerance | 25% |
| Residual Resistance | <20 for 1K; <2%R for >1K |
| Resistance Taper | Linear (B) |
| Rated Power | 0.1W |
| Max. Operating Voltage | 50V |
| Rotational Life | Max. 15% change after 100 unloaded rotations |
| Load Life | Max. 15% change after 3 hours loaded |
| Rotational Angle | 21010 |
| Rotational Torque | 50250 gf.cm |
| Stop-end Strength | 500 gf.cm |
| Mechanical Strength | Bakelite Base not to be broken down under a force of 1 Kg |
| Operating Temperature | -5--70 |
| Temperature Characteristics | Resistance change within +530% after 5 hours at 70 |
| Humidity Characteristics | Max. 20% change after 350 hours at 40 and 90% R.H. (under rated power) |
| Soldering Temperature | 250 |
| Soldering Time | 2 seconds |
2409272303_BOCHEN-RM065-103-10K_C5205021.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible